X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Rozbijał systemy polityczne". Prof. Wiesław Wysocki o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 12:45
- Karol Wojtyła był postacią wielką, podobnie jak Józef Piłsudski - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Wiesław Wysocki.
Audio
Wiesław Wysocki
Wiesław WysockiFoto: PR24/AK

Gość PR24 mówił o setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Przypomniał, że był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem oraz najmłodszym papieżem od 1864 roku. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła.

Mistyka

Jan Paweł II_NAC 1200.jpg
"Był Ojcem dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji". Premier wspomina Jana Pawła II

Prof. Wiesław Wysocki z UKSW w Warszawie, historyk, powiedział, że Jan Paweł II to postać wielka, która rozbijała systemy polityczne - Musimy dziś łączyć setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami ze stuleciem urodzin papieża z Polski. To mistyka, coś magicznego i symbolicznego - zauważył.

Dodał, że w XX wieku mieliśmy dwie wielkie postaci: Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II. Jeden, jak dodał, miał zasługi w obszarze działania, a drugi w obszarze ducha. - Każdy z nich ma swój sukces - mówił gość PR24.

Odpowiedź dla Stalina

Jak zaznaczył, podczas jednej z pielgrzymek, kiedy pojawił się wielki transparent pod murami Jasnej Góry w Częstochowie "jest nas 190 dywizji", była to odpowiedź na pytanie Józefa Stalina o to, ile papież ma dywizji - Warto przypomnieć, że polski papież powstrzymał próbę stalinizacji - mówił prof. Wiesław Wysocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW)

Data: 18.05.2020 r.

Godz: 11.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Postać kluczowa, nie tylko dla Polaków". Prof. Paweł Skibiński o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 11:15
- Świat nie do końca nadąża za duchowym i intelektualnym dorobkiem Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, Paweł Skibiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:12
- Nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów - powiedział prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń