X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Celowo podsycana dezinformacja". Wiceminister cyfryzacji o teoriach dotyczących sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 12:44
- Obserwujemy wylęganie się najrozmaitszych nieprawdziwych informacji dotyczących sieci telekomunikacyjnej, w szczególności 5G. (…) Są one absurdalne. Mamy świadomość, że nie biorą się z niczego - powiedziała Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Audio
  • Wanda Buk o teoriach dotyczących sieci 5G, a także o tym, co grozi za próby niszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej ("Temat dnia/Gość PR24")
Maszt sieci 5G
Maszt sieci 5GFoto: 13_Phunkod/ Shutterstock

W Łodzi podpalono maszt telekomunikacyjny sieci 5G. To pierwszy taki przypadek w Polsce, ale nie pierwszy w Europie. Dotychczas podobne sytuacje zdarzały się m.in. w Wielkiej Brytanii czy Holandii. To najprawdopodobniej pokłosie tworzonych od pewnego czasu teorii dotyczących sieci 5G, która jakoby miała negatywnie wpływać na zdrowie człowieka, a także przyczynić się do pandemii koronawirusa.

5G technologie 1200
"Przypomina to lęk przed wprowadzeniem prądu elektrycznego w XIX wieku". Prof. Krawczyk o obawach dot. 5G

- Obserwujemy wylęganie się nieprawdziwych informacji dotyczących sieci telekomunikacyjnej, w szczególności 5G, czyli standardu, który w najbliższym czasie będzie bardzo intensywnie się rozwijał. Od kilku miesięcy nastąpiła ich eskalacja. Ku naszemu totalnemu zaskoczeniu łączy się je z koronawirusem, który ma podłoże czysto medyczne - zaznaczyła Wanda Buk.

Strach przed elektrycznością i koleją również się pojawiał

Wiceminister zaznaczyła, że powstające teorie "są absurdalne". Przypomniała, że w czasach, gdy wprowadzano elektryczność lub powstawały linie kolejowe, również pojawiały się różne twierdzenia.

- Jest to pewne zjawisko społeczne, któremu nie należy się dziwić. Sieć 5G niczym nie różni się z punktu widzenia fizyki od sieci 4G czy 3G. Fale i pole elektromagnetyczne to jedne z najlepiej zbadanych zjawisk na świecie, bada się je od kilkudziesięciu lat. Nie ma dowodów na to, by przy takim wykorzystaniu, jakie jest w sieci mobilnej, były dla nas szkodliwe. Radio i telewizja korzystają dokładnie z tych samych fal - wskazała Wanda Buk.

laptop pendrive dane 1200.jpg
Pendrive chroniący przed 5G? To nowe internetowe oszustwo

"Nie biorą się z niczego, nie są przypadkowe"

Dodała również, że ministerstwo cyfryzacji ma świadomość tego, że sieć telekomunikacyjna stanowi o sile państwa i potencjale gospodarczym. - Wobec tego ruchy antykomórkowe nie biorą się z niczego, są finansowane i nie są przypadkowe. Działają w różnych krajach. To celowo podsycana dezinformacja płynąca przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy - stwierdziła.

Łatwo wzbudzić strach, trudno go opanować

Odnosząc się do prób i podpaleń masztów telekomunikacyjnych Wanda Buk powiedziała, że ich niszczenie to już nie tylko przestępstwo, ale "zamach na bezpieczeństwo i na to, jak funkcjonuje państwo".

- Robimy wszystko, by zahamować tę tendencję. Nie jest to jednak łatwe, gdyż bardzo prosto wzbudzić strach i budować teorie lub narracje spiskowe oraz wygenerować emocje w społeczeństwie - zauważyła wiceminister.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji
Data emisji: 30.05.2020
Godzina emisji: 11.47

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Krzysztof Winkler: Brytyjczycy zapowiedzieli rewizję podejścia do sieci 5G

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 18:00
- Zachodzi poważne podejrzenie, że wobec nasilenia wrogich działań przeciw sobie USA i Chin, wpuszczenie chińskich firm do swojej infrastruktury mogłoby powodować wyciek wrażliwych danych do przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dezinformacja i sianie niepokoju". Minister cyfryzacji o atakach hakerskich na media

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 08:11
- Podważanie zaufania do instytucji państwa, do sojuszy i sojuszników. Także dezinformacja dotycząca koronawirusa i sieci komórkowych 5G - mówił o głównych celach cyberataków minister cyfryzacji Marek Zagórski.
rozwiń zwiń