Pensja zasadnicza w służbie zdrowia. Maria Ochman: w przyszłym roku porównywalna ze średnią
- Ta ustawa została przygotowana tak, aby etapami podnosić wynagrodzenie ludziom, pracującym w służbie zdrowia najdłużej, którzy przychodzili do pracy za zupełnie inne stawki, a którym przez te "wspaniałe" osiem lat, które nam wyrwała z życiorysu PO-PSL, płace kompletnie stały - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
2020-06-14, 16:27
Posłuchaj
Od 1 lipca lekarze rezydenci, czyli odbywający specjalizację, mają otrzymać podwyżki - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W poniedziałek projekt trafił do konsultacji publicznych. Resort wyjaśnił, że konieczność wydania takiej regulacji wynika z realizacji przepisów ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Powiązany Artykuł
![lekarz free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3aa47a77-d012-48c8-ad41-6162852d140a.jpg)
Ustawa o zawodzie lekarza. Komisja zdrowia rozpatrzyła poprawki
W ocenie Marii Ochman z NSZZ "Solidarność", we wspomnianej ustawie chodzi o to, by "podciągać te najniższe pensje do średniego poziomu". - Ta ustawa została przygotowana tak, aby etapami podnosić wynagrodzenie ludziom, pracującym w służbie zdrowia najdłużej, którzy przychodzili do pracy za zupełnie inne stawki, a którym przez te "wspaniałe" osiem lat, które nam wyrwała z życiorysu PO-PSL, płace kompletnie stały. Wzrastały wynagrodzenia lekarzy, czy pielęgniarek, ponieważ te grupy potrafiły skutecznie upominać się o swoje prawa - wskazała gość PR24.
Troska Solidarności o najsłabszych
- Mamy całą rzeszę pracowników, którzy pozostają nie na pierwszej, tylko na drugiej linii frontu. To grupy ludzi, którzy muszą współpracować ze sobą i nie wolno ich w żaden sposób dzielić - dodała.
Jak mówiła, projekt ustawy na mocy której wydano rozporządzenie ministra zdrowia, "zrodził się ze współpracy Solidarności z rządem" i "podnosi wynagrodzenia tym najsłabszym". - Cieszę się, że w przyszłym roku - jeżeli wszystko będzie dobrze - będziemy mieli ostatni etap tej ustawy, a więc płaca zasadnicza w służbie zdrowia, będzie porównywalna ze średnią krajową, a nie płacą minimalną. To ważne, jeśli przyjmiemy, że pracowników służby zdrowia nam nie przybywa - podkreśliła.
REKLAMA
W rozmowie także o luzowaniu zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego, a także o postojowym dla górników. Zachęcamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Maria Ochman (przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ “Solidarność”)
Data emisji: 14.06.2020
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
mbl
REKLAMA