X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Religa: nawet bezobjawowe przechorowanie koronawirusa może pozostawić pewne symptomy

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 21:47
- Do momentu gdy przed powstaniem szczepionki 60-70 proc. społeczeństwa nie przechoruje koronawirusa, będzie on cały czas groźny - powiedział prof. Piotr Religa z Instytutu Karolinska w Solnej w Sztokholmie. - Bezobjawowe zachorowanie może pozostawiać ślady w postaci m.in. lokalnego zwłóknienia płuc - dodał.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Religa wskazał, że z dotychczasowych obserwacji wynika, iż 20 proc. osób choruje z powodu koronawirusa ciężej, a 5 proc. przechodzi bardzo ciężko, z czego 1 proc. wymaga użycia respiratora.

1200_szczepionka_EN.jpg
Przełom w walce z COVID-19? Znaczne postępy ws. szczepionki z Oksfordu
Posłuchaj
22:36 PR24_AAC 2020_07_16-20-34-00.mp3 Prof. Piotr Religa o tym, jak przebiega zakażenie koronawirusem i szansach na jego zwalczenie ("Temat dnia/Gość PR24")

- Zdecydowana większość osób przechodzi zakażenie w sposób łagodny. Jednak nawet bezobjawowe przechorowanie może pozostawiać pewne symptomy związane głównie z układem oddechowym i krążenia. Istnieje ryzyko np. lokalnego zwłóknienia płuc - zaznaczył.

Prof. Religa: nie zdarzają się powtórne zachorowania

Rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego stwierdził, że do momentu gdy przed powstaniem szczepionki na koronawirusa 60-70 proc. społeczeństwa nie zachoruje, to wirus będzie cały czas groźny. - Powtórne zachorowania na razie się nie zdarzają. Te osoby, które już przechorowały COVID-19, przynajmniej w najbliższym czasie, powinny być odporne - dodał.

badanie covid-19 koronawirus pap 1200.jpg
Ministerstwo Zdrowia: padł rekord liczby ozdrowieńców

Prof. Religa podkreślił też, że niektóre badania pokazują, iż liczba przeciwciał i nabyta odporność po pewnym czasie zaczynają się zmniejszać. - Na razie nie wiemy, jak długo się utrzymuje - powiedział lekarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

"Nie wszyscy chorują po zetknięciu się z koronawirusem"

Odnosząc się do sytuacji epidemicznej w Szwecji, która obrała inną drogę w walce z koronawirusem niż większość państw, prof. Piotr Religa wskazał, że badania populacyjne wskazują, iż tylko 20 proc. Szwedów ma przeciwciała na koronawirusa.

- Co ciekawe, są tacy, którzy zetknęli się z wirusem, ale nie zachorowali i nie posiadają przeciwciał. Na początku pandemii ustalono, że liczba ofiar może wynieść do 100 tys., ale nie powinna przekroczyć 10 tys. do połowy czerwca. Do dnia dzisiejszego liczba osób zmarłych wynosi poniżej 6 tys. - podkreślił.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Piotr Religa z Instytutu Karolinska w Solnej w Sztokholmie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Data emisji: 16.07.2020
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy zniesienie stanu epidemii? Minister zdrowia podał możliwy termin

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:45
- Stan epidemii daje możliwość szybkiej reakcji na sytuację związaną z COVID-19, co nadal jest potrzebne. Możliwość jego zniesienia pojawi się, jeśli przez kolejne dni czy tygodnie nie będzie nowych zachorowań - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka Łacińska w ogniu pandemii. Więcej ofiar niż w USA i Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 04:05
Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Ameryce Łacińskiej wynosi już niemal 145 tysięcy. Po raz pierwszy od początku pandemii przekroczyła więc liczbę zgonów w Ameryce Północnej. 
rozwiń zwiń