Przełom w walce z COVID-19? Znaczne postępy ws. szczepionki z Oksfordu

Brytyjskie media informują, że wstępne testy na ludziach pokazały, iż uczestniczący w nich ochotnicy wykształcili nie jeden, a dwa mechanizmy obronne. - Jeśli to się potwierdzi, będzie to elektryzująca wiadomość - mówi dziennikowi "Times" Daniel Davis, profesor immunologii z uniwersytetu w Manchesterze.

2020-07-16, 12:15

Przełom w walce z COVID-19? Znaczne postępy ws. szczepionki z Oksfordu
Coraz więcej badań sugeruje, że bariera limfocytów jest solidna. Foto: East News/Associated Press

Powiązany Artykuł

koronawirus szczepionka free shutt-1200.jpg
100 mln szczepionek na COVID-19 do końca 2020 roku? "Szybka ścieżka" rejestracji dla dwóch firm

Tysiąc ochotników, którzy przyjęli szczepionkę, brak efektów ubocznych i podwójna ochrona przed zakażeniem. To wszystko sprawia, że naukowcy mówią dziennikom "Daily Telegraph" i "The Times": "Jesteśmy na dobrej drodze".

Czytaj także:

Posłuchaj

Brytyjskie media: są postępy ws. szczepionki z Oksfordu - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Wczesna faza testów na ludziach pokazała, że ochotnicy wykształcili przeciwciała, ale także limfocyty T. Może to stanowić barierę dla koronawirusa. O ile coraz więcej badań sugeruje, że przeciwciała znikają dosyć szybko, to są przesłanki, by zakładać, że bariera limfocytów jest solidna.

Powiązany Artykuł

PAP covid-19 szczepionka testy 1800.jpg
"Szczególnie obiecująca". Coraz bliżej opracowania szczepionki przeciwko COVID-19

Kiedy szczepionka będzie dostępna?

Eksperci ostrzegają, że jest za wcześnie, by przesądzać o wartości szczepionki. Potrzebne są kolejne badania. I choć tempo postępów nie ma precedensu, to ostateczny wynik wciąż jest niepewny. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock deklarował w telewizji ITV, że "w najlepszym wypadku" szczepionka mogłaby być gotowa jeszcze w tym roku, ale od razu dodał, że przyszły rok jest bardziej prawdopodobny.

REKLAMA

To drugie oznaczałoby, że kraj musi się przygotować na wzrost zakażeń jesienią i zimą. Wielu ekspertów ostrzega przed drugą falą epidemii, która zbiegłaby się z sezonem grypowym.

Pełne wyniki badań poznamy w poniedziałek. Opublikuje je magazyn "Lancet". Na całym świecie testy kliniczne przeprowadzane są na dwudziestu trzech szczepionkach. Dziesięć z nich - ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa - weszło w fazę badań na ludziach.

***

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

***

Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim testy genetyczne metodą PCR (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Badania wykorzystywane w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 to przede wszystkim testy genetyczne metodą PCR (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej