Prof. Tomasz Grosse: Parlament Europejski nie może zmienić porozumień szczytu UE
- Parlament Europejski może przedstawić pewną listę życzeń, sugestii, które później będą musiały być i prawdopodobnie będą wprowadzane do porozumienia na zasadzie szczegółów. Nie może natomiast zmienić porozumienia zawartego podczas unijnego szczytu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-07-22, 12:20
Przewodniczący grup w Parlamencie Europejskim spotykają się w środę, by omówić ustalenia zakończonego we wtorek w Brukseli unijnego szczytu. W czwartek zaplanowano debatę na nadzwyczajnej sesji plenarnej i głosowanie nad rezolucją.
Powiązany Artykuł
Premier: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności
- Parlament Europejski nie może zmienić porozumienia zawartego na unijnym szczycie. Może natomiast przedstawić pewną listę życzeń, sugestii, które później będą musiały być i prawdopodobnie będą już wprowadzane do tego porozumienia na zasadzie szczegółów - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse.
- Wcześniej czy później muszą powstać regulacje. Komisja Europejska musi przygotować pakiet regulacji, które będą uszczegóławiać bądź interpretować te zapisy - dodał ekspert.
- Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski
- Skutki szczytu UE w Brukseli. Sprawdź, ile pieniędzy trafi do Polski
Jak zaznaczył, "rozpoczynamy normalny proces legislacyjny". - Przywódcy, jak w każdym procesie legislacyjnym, nie biorą w nim żadnego udziału. Jeżeli tak się dzieje, to tylko w sytuacjach wyjątkowych. Rada Europejska, czyli instytucja, która grupuje szefów i głowy państw, jest wyłączona z procesu legislacyjnego. Tu nie ma prawa weta - powiedział gość PR24.
Odniósł się także do kwestii ewentualnego łączenia wypłacania funduszy unijnych z praworządnością. - Do tej pory, żeby przeprowadzić jakiekolwiek realne sankcje, trzeba było większości czterech piątych, w myśl artykułu siódmego. My w tej chwili zgodziliśmy się na to, żeby to była większość kwalifikowana, czyli o wiele łatwiej będzie państwom krytycznym w stosunku do Polski zebrać taką większość. A jednocześnie daliśmy ten instrument w sprawach naprawdę zasadniczych, czyli dotyczących funduszy - podkreślił Tomasz Grosse.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
REKLAMA
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 11.09
PR24/bartos
Polecane
REKLAMA