X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Skutki szczytu UE w Brukseli. Sprawdź, ile pieniędzy trafi do Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 18:30
Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia ze środków Unii Europejskiej, w tym z 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek - podsumowała Kancelaria Premiera ustalenia unijnego szczytu.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jadwiga Emilewicz.Foto: Adam Guz/KPRM/twitter

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej po powrocie z negocjacji w Brukseli, że "ten maraton i ta sztafeta negocjacyjna bardzo się opłaciły".

euro-1976630_1280.jpg
Prawie 160 mld euro dla Polski. Ekspert: to będzie ogromny, pozytywny szok dla gospodarki

- To były trudne, ale bardzo dobre rozmowy, takie które skutkują dobrymi szansami rozwojowymi dla Polski, ale także dobrym planem odbudowy dla całej Europy. Te 750 mld zł, czy jak niektórzy liczą w cenach bieżących grubo ponad, bo 770 mld zł, to na najbliższych kilka lat ogromny zastrzyk finansowy - mówił premier.

Dotacje i pożyczki

KPRM precyzuje, że Polska będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach.

W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza Kancelaria Premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Polska głównym beneficjentem szczytu

KPRM zaznacza także, że Polska będzie największym beneficjentem polityki spójności w UE i otrzyma 66,8 mld euro. Dodatkowe środki z polityki spójności w odpowiedzi na kryzys to szacunkowo 3 mld euro, a środki ze Wspólnej Polityki Rolnej dla Polski to 28,5 mld euro. Jak podaje KPRM, Polska będzie też największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i otrzyma z tego tytułu 3,5 mld euro.

Unia europejska PAP 1200.jpg
"Wyzwaniem będzie zainwestowanie tych pieniędzy". Jadwiga Emilewicz o efektach unijnego szczytu

Środki unijne, które otrzyma Polska, mają pomóc w odbudowie i umocnieniu gospodarki po pandemii koronawirusa, a także pozwolić na realizację unijnych celów w latach 2021-2027.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Przełamanie impasu na szczycie? Szef RE z nową propozycją ws. funduszu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 12:35
Szef Rady Europejskiej zaproponował nowe zmiany dotyczące funduszu odbudowy. Ogólna wielkość pozostała na razie bez zmian (750 miliardów euro), ale są różnice w proporcjach, jeśli chodzi o dotacje i pożyczki. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyzwaniem będzie zainwestowanie tych pieniędzy". Jadwiga Emilewicz o efektach unijnego szczytu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 12:58
Efekty szczytu są dobre i korzystne dla Polski, dziś największym wyzwaniem jest to, abyśmy pieniądze z UE potrafili zainwestować - powiedziała podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze unijne – silny impuls dla gospodarki i kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 14:50
Polska jest jednym z największych beneficjentów zarówno przyszłego budżetu Unii Europejskiej, jak i funduszu odbudowy. Przyznane środki wyniosą ok. 700 mld zł, czyli równowartość trzeciej części polskiego PKB. Od 2004 roku polski budżet zasilony został przez UE kwotą 181 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawie 160 mld euro dla Polski. Ekspert: to będzie ogromny, pozytywny szok dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 17:40
Przede wszystkim wygrała Europa - tak efekty unijnego szczytu dotyczące budżetu oraz funduszu odbudowy - komentował w Programie 1 Polskiego Radia Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń