X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"To jest obrzydliwe po prostu". Piotr Semka o słowach Donalda Tuska ws. profanacji figury Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:56
- To jest obrzydliwe po prostu. (...) To jest właśnie to, sugerowanie, co by Jezus powiedział, gdyby zobaczył, że ktoś chce z jego figury zrobić miejsce demonstracji organizacji LGBT. To jest bardzo smutne, przygnębiające wręcz - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.
Piotr Semka, publicysta Do Rzeczy
Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy"Foto: Polskie Radio 24

W nocy z wtorku na środę grupa aktywistów przymocowała do kilku warszawskich pomników tęczowe flagi - symbol LGBT. Jednym z pomników sprofanowanych w ten sposób była figura Jezusa Chrystusa przy kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu. Pomnik ten ma szczególnie symboliczne znaczenie w historii Warszawy ze względu na wydarzenia związane z II wojną światową. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował publicysta Piotr Semka.

Figura Chrystusa Króla EN 1200.jpg
Jest postępowanie prokuratury ws. profanacji figury Chrystusa w Warszawie

"Cisza aż do kolejnego przekroczenia granicy"

Zapytany o profanację pomników, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że "pierwsze słyszy", a na czwartkowej sesji Rady m.st. Warszawy głosami radnych z PO został odrzucony wniosek o uchwałę potępiającą to wydarzenie.

- To jest dla mnie oczywiste, że Rafał Trzaskowski tymi sprawami się nie interesuje. (...) Wokół sprawy zapadnie cisza aż do kolejnego przekroczenia granicy - mówił Piotr Semka.

Jak stwierdził, pierwszym tego typu elementem była sprawa tęczowej aureoli na obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej z wiosny 2019 roku oraz kolejnych, znacznie bardziej obraźliwych symboli z ówczesnej kampanii wyborczej. - No i zapadła cisza. Minął rok, pojawiła się sprawa konwencji stambulskiej, w związku z czym postanowiono "podkręcić śrubę", to znaczy obiektem ataku został jeden z symbolicznych warszawskich pomników - dodał, podkreślając, że figura Chrystusa przy Krakowskim Przedmieściu jest na tyle symboliczna dla Warszawy, że znalazła się nawet w homilii Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa ponad 40 lat temu.

Czytaj również:

"Obrzydliwe po prostu"

- Stworzona jest już ideologia dająca jednej z grup społecznych większe prawa w imię domniemanych lub niekiedy prawdziwych krzywd z przeszłości. To znaczy, można dokonywać ataku na symbol chrześcijan i jednocześnie mówić "ale o co chodzi, przecież to jest tylko pomnik, a tymczasem - jak twierdzą działacze homoseksualni - wypadki zaszczuwania homoseksualistów są sto razy bardziej drastyczne". To jest taka metoda, która powołuje się na swoje krzywdy jako carte blanche do tego, żeby krzywdzić innych. I stosowana jest druga metoda, bardzo sprytna, mówienia, że gdyby Jezus żył, to nie miałby nic przeciwko fladze tęczowej - mówił gość PR24.

20730015 (1)-1200rt.jpg
"Pierwszy raz o tym słyszę". Trzaskowski zapytany o profanacje pomników w Warszawie

Piotr Semka odniósł się także do wypowiedzi Donalda Tuska, który na Twitterze napisał, że "jako szef europejskich chrześcijańskich demokratów chciałby przypomnieć, że Jezus stał zawsze po stronie słabszych i krzywdzonych, nigdy po stronie opresyjnej władzy".

- To już jest obrzydliwe po prostu. (...) To jest właśnie to, sugerowanie, co by Jezus powiedział, gdyby zobaczył, że ktoś chce z jego figury zrobić miejsce demonstracji organizacji LGBT. To jest bardzo smutne, przygnębiające wręcz - stwierdził.

Posłuchaj
13:53 PR24_MPLS 2020_07_30-15-16-09_Semka.mp3 Piotr Semka o profanacji pomników w Warszawie ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Piotr Semka (publicysta, "Do Rzeczy")
Data emisji: 30.07.2020
Godzina emisji: 15.16

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie samorządy ukarane za "strefy wolne od LGBT". Ideologia wygrywa z logiką?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 15:35
Sześć polskich samorządów nie dostało unijnych funduszy w programie "Partnerstwo miast". Ich wnioski nie miały braków formalnych, nie przegrały z innymi projektami. Unijna komisarz ds. równości poinformowała wprost, że powodem są kwestie ideologiczne - promowania wartości rodzinnych, a nie LGBT. To niebezpieczny precedens podszyty emocjami w miejscu, gdzie powinny decydować fakty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chrystus, hitlerowcy i tęczowa flaga

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:22
"Wybaw sam siebie, jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!" - krzyczeli do Niego tam, wtedy, u zarania historii, na Golgocie. A on, Bóg-Człowiek, zamiast pokazać ziemską siłę i moc, pokazał niebiańską pokorę, umierając za grzechy człowieka. Tu i teraz, w Warszawie Anno Domini 2020, z pomnika przed kościołem pod wezwaniem Świętego Krzyża spokojnym wzrokiem patrzy na człowieka, który zakneblował mu usta różową chustką i przystroił flagą sybmolizującą to, co Pismo Święte nazywa wprost: grzech. Tam i wtedy nie odrzucił korony cierniowej, tu i teraz nie odrzuci flagi. Co najwyżej ustami z brązu pomodli się za bluźnierców, których świat nazywa aktywistami. A tym, którzy cierpią, patrząc na splugawiony pomnik, szepnie: Sursum corda. "I tak przecież zwyciężyłem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wina Trzaskowskiego". Poboży o zdjęciu z obrad punktu dot. ul. Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 16:07
- To oczywiste, że klub Platformy Obywatelskiej, stanowiący zaplecze Rafała Trzaskowskiego, głosuje tak, jak chce Rafał Trzaskowski. Więc dla mnie to Rafał Trzaskowski jest winny tej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 radny m. st. Warszawy i wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
rozwiń zwiń