Prof. Jabłoński: słowo "Murzyn" nie ma w Polsce kontekstu obraźliwego
- Globalizm kulturowy powoduje dzisiaj, że zmieniamy sobie coraz bardziej dowolnie słowa. Powinniśmy uczyć się, bo to jest kwestia edukacji - kształtowania obyczajów, powrotu do pewnych zagubionych w globalnym świecie kategorii jak Bóg, rodzina, naród - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński.
2020-08-13, 10:49
Rada Języka Polskiego wydała opinię, przygotowaną przez prof. Marka Łazińskiego, językoznawcę z UW, w którym stwierdza, że słowo "Murzyn" - niegdyś neutralne - dziś obarczone jest złymi skojarzeniami oraz archaiczne. Językoznawca zaleca, by używać go wyłącznie na prawach historycznego cytatu. Jeżeli na jesiennej sesji Rady, żaden z członków nie zgłosi odrębnego stanowiska, to opinia prof. Łazińskiego będzie jej oficjalnym stanowiskiem.
Powiązany Artykuł
Za nami VI edycja festiwalu "Stolica Języka Polskiego". "Kultura to nasze DNA"
Zmiana poprzez proces
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, słowo "Murzyn" w Polsce "nie ma konotacji związanych z historią i tradycją, które piętnowałyby je jako obrażające". - Dotyczy tylko regionu geograficznego - dodaje prof. Arkadiusz Jabłoński (łac. Maurus, oznaczający mieszkańca północnej Afryki - za sjp.pwn.pl).
Zwraca także uwagę, że "pewne słowa naturalnie zmieniały znaczenie, a teraz mamy do czynienia z pewną zasadą, regułą, która ma nas obowiązywać". - To nie jest najlepszy sposób kształtowania słów w języku polskim - zaznacza.
Prof. Arkadiusz Jabłoński zauważa także, że w kwestii wydźwięku słowa "Murzyn" pojawia się "kontekst osób, które same siebie nazywają kobietami, a są mężczyznami". - Z przerażeniem słucham w mediach, jak dziennikarze z przekonaniem mówią o mężczyźnie jako o kobiecie. To jest deinstytucjonalizowanie płci - wskazał. Podkreślił, że "przy pewnej mobilizacji określonych grup społecznych, pewne słowa będą musiały zmienić swoje znaczenia, ale to się dzieje w pewnym procesie - długim, historycznym i nie powinno być narzucane przez te, czy inne rady językowe".
REKLAMA
- Globalizm kulturowy powoduje dzisiaj, że zmieniamy sobie coraz bardziej dowolnie słowa. Powinniśmy uczyć się, bo to jest kwestia edukacji, kształtowania obyczajów, powrotu do pewnych zagubionych w globalnym świecie kategorii jak Bóg, rodzina, naród. One muszą nas określać, bo są busolami, które pozwalają nam utrzymywać właściwe znaczenia słów, pojęć i wynikających z tego umów społecznych, instytucji itd. - wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński
Data emisji: 13.08.2020
Godzina emisji: 9.33
mbl
REKLAMA
REKLAMA