Historyk: to prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypomniała o zapomnianych bohaterach Solidarności

- Przez wiele lat była tendencja do spersonalizowania tego wielkiego ruchu, 10-milionowej Solidarności, że tylko Lech Wałęsa rozwalił komunizm i tylko on stworzył Solidarność. Odsuwano z pamięci zbiorowej wielu bohaterów - powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

2020-08-30, 19:39

Historyk: to prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypomniała o zapomnianych bohaterach Solidarności
Marian Wesołowski (L) i Andrzej Kulesza) przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, w przeddzień 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Mężczyźni trzymają oryginalną flagę uszytą w 1983 przez azylantów w Niemczech i plakat z 1983 roku, zachęcający do zbiorki na azylantów. Foto: PAP/Adam Warżawa

Sierpień 1980 roku był początkiem narodzin organizacji, dzięki której Polska wyzwoliła się spod jarzma komunizmu. W tym roku obchodzimy 40-lecie powstania NSZZ Solidarność. Przy tej okazji w całym kraju trwają uroczystości związane z tym wydarzeniem.

Powiązany Artykuł

duda 1200.jpg
"Fundament wolnej Polski i historyczny przełom". Prezydent o 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

Prof. Kucharczyk: to w Polsce poruszono pierwszy kamień

Szczególnie w ostatnich latach podkreślane jest znaczenie i rola, jaką nie tylko dla Polski, ale również dla całej Europy Środkowo-Wschodniej odegrała Solidarność. Prof. Grzegorz Kucharczyk stwierdził, że w pierwszych 20 latach istnienia III RP było wiele zaniedbań jeśli chodzi o przypominanie podstawowej prawdy.

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Kucharczyk o powstaniu Solidarności oraz jej znaczeniu dla losów Polski i Europy ("Temat dnia/Gość PR24") 24:15
+
Dodaj do playlisty

- To w Polsce w 1980 roku został poruszony kamień, który następnie poruszył lawinę. Przez wiele lat była tendencja do spersonalizowania tego wielkiego ruchu, 10-milionowej Solidarności, że tylko Lech Wałęsa rozwalił komunizm i tylko on stworzył Solidarność. Odsuwano z pamięci zbiorowej wielu bohaterów - wskazał.

CZYTAJ TAKŻE:

Powiązany Artykuł

solidarność free znak shutt-1200.jpg
Józef Mozolewski: rok 1980 był kontynuacją tego, o co walczyli już wcześniej nasi przodkowie

Szczególne znaczenie prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Historyk zauważył, że dopiero prezydentura śp. Lecha Kaczyńskiego i jego tzw. polityka orderowa przypominała szerokiej opinii publicznej o zapominanych, skazanych na zapomnienie bohaterów Solidarności. Dodał również, że Solidarność była wielkim ruchem na rzecz wyzwolenia Polski, ale także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej spod komunizmu.

REKLAMA

- Cel był jasny i prosty. Chodziło o kolejne, tym razem bezkrwawe, wielkie powstanie narodowe, które zakończyło się wielkim zwycięstwem, przede wszystkim wielkim zwycięstwem ducha - podkreślił.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Data emisji: 30.08.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej