more_horiz

"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 13:45
- Opinie prawników są rozbieżne, a spór prawniczy i wymiana ekspertyz mogą trwać w nieskończoność - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 roku
Zniszczona Warszawa, zdjęcie z 1945 rokuFoto: NAC

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że raport dotyczący wysokości odszkodowania dla Polski od Niemiec za zniszczenia dokonane podczas II wojny światowej jest finalizowany. - To historyczne opracowanie, które obecnie jest tłumaczone na język niemiecki i angielski - powiedział Mularczyk, który w poprzedniej kadencji Sejmu - od września 2017 r. - kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Niemcy II wojna światowa 1939 1200.jpg
Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

Polityk podkreślił, że termin i okoliczności publikacji będą zależały od decyzji politycznej. - Mamy świadomość, że publikacja raportu, jest konieczna i nieunikniona, a jednocześnie niesie ze sobą dużą wagę natury międzynarodowej i zobowiązanie Niemiec do realizacji swoich historycznych i niespłaconych długów wobec Polski - powiedział.

- Przyglądając się dyskusjom o charakterze prawnym, mam wrażenie, że nie ma takiej możliwości - powiedział historyk i niemcoznawca prof. Piotr Madajczyk, oceniając szanse polskiego rządu na doprowadzenie do wypłaty reparacji. Dodał, że opinie prawników są rozbieżne, a spór i wymiana ekspertyz może "trwać w nieskończoność".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
08:48 PR24_MPLS 2020_09_01-13-11-21.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o niemieckich reparacjach za II wojnę światową ("Temat dnia/Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Piotr Madajczyk (ISP PAN)

Data emisji: 01.09.2020

Godzina emisji: 13.07

Polskie Radio 24/PAP/st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem