"Była moc w narodzie polskim". Jan Pietrzak o powstaniu NSZZ "Solidarność"
- Pamięć o poległych bohaterach była u nas bardziej żywa niż w innych państwach. Polacy już po wojnie nie poddawali się komunizmowi, mieli świadomość, że żyją w niewoli, ta świadomość pogłębiała się z każdym robotniczym zrywem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk publicysta.
2020-09-03, 14:45
W tym roku mija 40 lat od powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".
Podpisując porozumienie, władze zgodziły się na realizację 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ "Solidarność", który został zarejestrowany 24 października.
Powiązany Artykuł
Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową
31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, dawniej imienia Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele.
Posłuchaj
Jan Pietrzak mówił o przyczynach, dla których to właśnie w Polsce udało się, w pierwszym państwie z bloku państw socjalistycznych, doprowadzić do przełomu. - Polacy się buntowali, bo polski duch i historia powodowała, że nie mogli wytrzymać w tym ustroju. To były bardzo poważne decyzje. Pokolenie, które w latach 70. ubiegłego wieku mniej się bało, nie było tak zastraszone i chętniej poszło za głosem polskości - zaznaczył.
REKLAMA
- Solidarność bezspornie obaliła komunę, ale z nazwiskami jest gorzej, Lech Wałęsa jest podejrzewany o niecne zachowanie. Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że to on obalał komunę, on raczej z tą komuną współpracował. Adam Michnik z Jackiem Kuroniem marzyli raczej o socjalizmie o ludzkim obliczu niż o niepodległości Polski - dodał gość audycji.
Jak dodał Jan Pietrzak, ciągle mamy do czynienia z dywersyjnymi działaniami wobec Polski. - Widzimy profanację świątyń czy pomników. To jest walka z polskością. Tam nie chodzi o kolorowe szmatki, którymi się oblekają, tylko o zniszczenie polskich korzeni, fundamentu, na którym Polska powstała - podkreślał.
- "To było obudzenie się ducha republikańskiego w Polakach". Wildstein o Solidarności
- "Dało się odczuć rewolucyjny nastrój". Tomasz Moszczak o strajku w 1980 roku
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Jan Pietrzak
Data emisji: 03.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 13:33
PR24/ka
REKLAMA