Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową

- Do Warszawy przyjeżdżali strajkować górnicy, stoczniowcy, hutnicy, robotnicy nie o pieniądze i przywileje dla siebie, ale dla służby zdrowia, pracowników oświaty, którym nie wolno było odejść od łóżek czy pozostawić dzieci bez opieki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Eisler, historyk.

2020-08-31, 20:15

Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową

31 sierpnia 1980 roku po 18 dniach strajku okupacyjnego w sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne porozumienia. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce, w której wzięło udział 700 zakładów pracy, i doprowadziły do powstania Niezależnych Związków Zawodowych.

Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Powiązany Artykuł

Solidarnosc1200.jpg
"Największym szczęściem jest bycie wolnym". Majka Dłużewska o doświadczeniu "Solidarności"

Prof. Jerzy Eisler podkreślał, że za sukcesem związanym z podpisaniem porozumień sierpniowych stało wiele czynników. - To było wielkie szczęście, bardzo dobry splot wydarzeń w naszej historii (...) nie odmawiając przy tym zasług opozycji demokratycznej, odwagi i determinacji robotnikom stoczni i innych zakładów. Trzeba mieć świadomość, ze wówczas w sierpniu 80 władze nie wyrzekły się rozwiązania z pozycji siły, w rejonie Gdańska skoncentrowano prawie 10 tys. milicjantów, postawiono w stan gotowości wojsko. Cały czas ten model alternatywny, wojsko na ulicach, czołgi, był rozważany. W 1981 r. władze na nieporównanie większą skalę użyły przemocy - przypominał gość audycji

Jak dodał historyk, wpływ Jana Pawła II na powstanie Solidarności był pozytywny. - Jest takie powiedzenie, że Polacy, klękając w 1979 r., jednocześnie wstawali z kolan. Wątpię jednak, by Solidarność powstała w jakiejś realnej perspektywie, gdyby Edward Gierek z powodzeniem zrealizował w latach 70. to, na co zaciągnął kredyty z Zachodu - mówił gość audycji.

REKLAMA

Posłuchaj

31.08.2020 prof. Jerzy Eisler (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 18:25
+
Dodaj do playlisty

 Profesor podkreślał wyjątkowe emocje towarzyszące powstaniu Solidarności. - Było ewenementem na skalę światową, że do Warszawy przyjeżdżali strajkować górnicy, stoczniowcy, hutnicy, robotnicy nie o pieniądze i przywileje dla siebie, ale dla służby zdrowia, pracowników oświaty, którym nie wolno było odejść od łóżek czy pozostawić dzieci bez opieki. Polscy robotnicy występowali w imieniu tych, którzy nie mogli protestować - dodał profesor.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Stan rzeczy

REKLAMA

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jerzy Eisler - historyk

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej