X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Jerzy Eisler o porozumieniach sierpniowych: Solidarność ewenementem na skalę światową

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 20:15
- Do Warszawy przyjeżdżali strajkować górnicy, stoczniowcy, hutnicy, robotnicy nie o pieniądze i przywileje dla siebie, ale dla służby zdrowia, pracowników oświaty, którym nie wolno było odejść od łóżek czy pozostawić dzieci bez opieki - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Eisler, historyk.
Strajk górników w kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu we wrześniu 1980 roku
Strajk górników w kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu we wrześniu 1980 rokuFoto: PAP/CAF/Stanisław Jakubowski

31 sierpnia 1980 roku po 18 dniach strajku okupacyjnego w sali BHP w Stoczni Gdańskiej podpisano historyczne porozumienia. Zakończyły one dwumiesięczną falę strajków w całej Polsce, w której wzięło udział 700 zakładów pracy, i doprowadziły do powstania Niezależnych Związków Zawodowych.

Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Solidarnosc1200.jpg
"Największym szczęściem jest bycie wolnym". Majka Dłużewska o doświadczeniu "Solidarności"

Prof. Jerzy Eisler podkreślał, że za sukcesem związanym z podpisaniem porozumień sierpniowych stało wiele czynników. - To było wielkie szczęście, bardzo dobry splot wydarzeń w naszej historii (...) nie odmawiając przy tym zasług opozycji demokratycznej, odwagi i determinacji robotnikom stoczni i innych zakładów. Trzeba mieć świadomość, ze wówczas w sierpniu 80 władze nie wyrzekły się rozwiązania z pozycji siły, w rejonie Gdańska skoncentrowano prawie 10 tys. milicjantów, postawiono w stan gotowości wojsko. Cały czas ten model alternatywny, wojsko na ulicach, czołgi, był rozważany. W 1981 r. władze na nieporównanie większą skalę użyły przemocy - przypominał gość audycji

Jak dodał historyk, wpływ Jana Pawła II na powstanie Solidarności był pozytywny. - Jest takie powiedzenie, że Polacy, klękając w 1979 r., jednocześnie wstawali z kolan. Wątpię jednak, by Solidarność powstała w jakiejś realnej perspektywie, gdyby Edward Gierek z powodzeniem zrealizował w latach 70. to, na co zaciągnął kredyty z Zachodu - mówił gość audycji.

Posłuchaj
18:25 [PR24]PR24 (PCM) 31 sierpień 2020 19_08_46.mp3 31.08.2020 prof. Jerzy Eisler (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy)

 Profesor podkreślał wyjątkowe emocje towarzyszące powstaniu Solidarności. - Było ewenementem na skalę światową, że do Warszawy przyjeżdżali strajkować górnicy, stoczniowcy, hutnicy, robotnicy nie o pieniądze i przywileje dla siebie, ale dla służby zdrowia, pracowników oświaty, którym nie wolno było odejść od łóżek czy pozostawić dzieci bez opieki. Polscy robotnicy występowali w imieniu tych, którzy nie mogli protestować - dodał profesor.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jerzy Eisler - historyk

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 19.06

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Pomyślałam, że nie mogę stać obok". Była opozycjonistka wspomina Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 14:38
- W domu otrzymałam takie wychowanie - tata wpoił mi, że trzeba mieć odwagę działać zgodnie z własnymi przekonaniami. Po wielkich wahaniach, ze świadomością konsekwencji, jakie się z tym wiązały, pomyślałam, że muszę to zrobić, żeby mieć szacunek dla samej siebie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Kubasiewicz, działaczka opozycji w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Gdula: Solidarność obudziła nadzieje, którymi wciąż żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 18:15
- Porozumienia sierpniowe to jeden z najważniejszych momentów w powojennej historii Polski, który tworzy naszą współczesną mitologię - mówił w Polskim radiu 24 Maciej Gdula (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: towarzyszył nam strach. Żywe były doświadczenia z roku 1970

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 19:15
- W 1980 roku towarzyszył nam strach, bo żywe były doświadczenia z grudnia 1970. Dlatego zmieniono metodę. Nie było mowy o wyjściu na ulice czy podpalaniu komitetu wojewódzkiego partii. Był strajk okupacyjny. To okazało się w pełni skuteczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski. Gośćmi audycji byli także: Mieczysław Gil, współzałożyciel "Solidarności" w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie i Stanisław Fudakowski, uczestnik strajków sierpniowych w Gdańsku. 
rozwiń zwiń