"95 tys. miejsc pracy, ponad 140 mld zł wartości dla PKB". Horała o realizacji projektu CPK
- Na ostatniej prostej jest wybór doradcy strategicznego, lada moment rozpoczną się prace nad master planem lotniska. Osiągane są kolejne kamienie milowe projektu - powiedział w Polskim Radiu 24 o postępach prac przy projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.
2020-09-06, 09:54
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to jedna z kluczowych i strategicznych polskich inwestycji na najbliższe lata, która ma zmienić gospodarcze oblicze naszego kraju.
Powiązany Artykuł
Marcin Horała: pandemia koronawirusa może być korzystna dla budowy CPK
- CZYTAJ TAKŻE: Port Gdańsk staje się hubem transportowym dla Trójmorza
Za nami XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Wśród jego uczestników był Marcin Horała, który w rozmowie z Arkadiuszem Augustyniakiem mówił o realizacji przedsięwzięcia.
Posłuchaj
"Dzieje się dużo, harmonogram jest bardzo ambitny"
Podkreślił, że wbrew informacjom niektórych mediów prace przy projekcie cały czas postępują i mimo że harmonogram jest bardzo ambitny, bieżące działania mieszczą się w jego ramach.
Powiązany Artykuł
Wykup gruntów pod budowę CPK jeszcze w tym roku
- Dzieje się bardzo dużo, mówienie, że jest inaczej, o czym donosił chociażby portal Sputnik, to celowa dezinformacja bazująca na niewiedzy. Projekt powstawania CPK zaplanowany jest do 2027 roku, w 2023 roku wbite zostaną pierwsze łopaty, cztery lata później odbędą się pierwsze loty, a do 2034 ma być gotowa pełna linia nowych połączeń kolejowych - zaznaczył.
REKLAMA
Obszar odpowiadający czterem Warszawom
W ramach toczących się prac podpisano pierwsze umowy na inwentaryzacje środowiskowe, czyli zbadanie środowiska przyrodniczego przyszłych inwestycji w ramach CPK, co jest niezbędne do ich dokładnego zaprojektowania oraz otrzymania decyzji środowiskowej.
- POLECAMY RÓWNIEŻ: Czas na pomoc dla dużych firm. Do końca roku wsparcie trafi do kilkuset przedsiębiorstw
- Przyrodnicy ruszyli już w teren. W pierwszym rzucie przeprowadzamy inwentaryzację terenu odpowiadającego powierzchni czterech Warszaw. Na ostatniej prostej jest wybór doradcy strategicznego, lada moment rozpoczną się prace nad master planem lotniska. Osiągane są kolejne kamienie milowe projektu - ocenił pełnomocnik rządu ds. CPK.
Horała: przełom dla mieszkańców wielu miast
Powiązany Artykuł
Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny
Mówiąc o znaczeniu budowy portu, Marcin Horała zwrócił uwagę na nowe sieci połączeń kolejowych, które powstaną po to, by z różnych części kraju móc szybko dotrzeć do CPK.
- Mieszkańcy wielu miast, jak np. Płocka, Kalisza, Ostrołęki, Łomży czy Jastrzębia-Zdroju również będą wygranymi realizacji programu inwestycyjnego CPK, gdyż w związku z nim powstaną dodatkowe połączenia kolejowe, których teraz brakuje. To będzie dla nich przełom - wskazał.
REKLAMA
CPK sposobem na kryzys?
Podkreślił, że inwestycje publiczne, jaką jest właśnie CPK, mogą być również lekiem na kryzys i spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa.
- W polityce gospodarczej państw zachodnich od wielu lat, w momencie gdy dochodzi do spowolnienia gospodarczego, realizowane są duże inwestycje publiczne. Pozwala to na podtrzymanie gospodarki - podkreślił i dodał, że w szczytowym momencie realizacji CPK powstanie 95 tys. nowych miejsc pracy i pojawi się ponad 140 mld zł wartości dodanych w PKB.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Arkadiusz Augustyniak
Gość: Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. CPK
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 09.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA