more_horiz

"Porozumienie Abrahama" w Białym Domu. Ekspert: prawdopodobnie przyłączą się kolejne państwa

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 10:09
- "Porozumienie Abrahama" ma wymiar historyczny. Prawdopodobnie wkrótce kolejne kraje będą dołączały do porozumień pokojowych z Izraelem, choć nie liczyłbym na to, że będzie to akurat Arabia Saudyjska - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rydelek, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Biały Dom
Biały DomFoto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

Rozmowa dotyczyła tzw. "Porozumienia Abrahama" w Białym Domu pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. - To porozumienie historyczne. Prawdopodobnie wkrótce kolejne kraje będą dołączały do porozumień pokojowych z Izraelem, choć nie liczyłbym na to, że będą to akurat Saudowie - zaznaczył Tomasz Rydelek.

USA 1200.jpg
"Zwrot w historii". W Białym Domu podpisano porozumienia pokojowe między Izraelem a ZEA i Bahrajnem

Wsparcie dla prezydenta USA

- Zgodnie z planem Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu Izrael uzyskał prawo aneksji Zachodniego Brzega. Premier Izraela zapowiada, że w kolejnych miesiącach temat odżyje i możliwe jest to, że nadal będą trwały napięcia - dodał.

Posłuchaj
24:43 PR24_MPLS 2020_09_20-09-33-30.mp3 Tomasz Rydelek o „Porozumieniu Abrahama” w Białym Domu (Temat Dnia/PR24)

Jego zdaniem "inicjatywa, która jednoczyła kraje arabskie, była opracowana przez Arabię Saudyjską. Emiraty teraz się z tego wycofały. Ich celem jest wsparcie Donalda Trumpa w kampanii przedwyborczej, bo jest on dla nich idealnym prezydentem USA. Ponadto mogą przeciwstawić się Joe Bidenowi, gdyby wygrał wybory, a także zachęcają Amerykanów do zwiększenia obecności wojskowej w ich kraju".

Czytaj także:

- Mówi się, że ten układ pokojowy jest wymierzony w Iran, ale ja rozpatrywałbym to w kontekście wyborów w USA. Iran publicznie twierdzi, że ten ruch to zdrada kwestii palestyńskiej, ale z drugiej strony irańscy stratedzy wyczekują co z tego wyniknie - podsumował ekspert.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Tomasz Rydelek 
Data emisji: 20.09.2020
Godzina emisji: 09.33

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także