Roszkowski: porozumienie z górnikami powinno uspokoić sytuację na Śląsku

2020-09-26, 17:35

Roszkowski: porozumienie z górnikami powinno uspokoić sytuację na Śląsku
n/z kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej . Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

- W Polsce, w górnictwie węgla kamiennego, pracuje pod ziemią ok. 62 tys.  górników. Oczywiście będą strajki i napięcia, ale to nie będzie ta skala, co była wcześniej - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie - poinformował przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności" Dominik Kolorz. Zakłada ono długofalowy model transformacji polskiego górnictwa.

Górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury - takie uzgodnienie m.in. zawarto. Punktem spornym w rozmowach był horyzont działania poszczególnych kopalń. Ogłoszono koniec protestu.

Posłuchaj

Posłuchaj

26.09.2020 Marcin Roszkowski o wygaszaniu górnictwa w Polsce. (Temat Dnia / Gość PR24) 10:56
+
Dodaj do playlisty

 

- Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa - poinformowali przedstawiciele stron. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

"Politycy są przestraszeni tym, co działo się w Wielkiej Brytanii w latach 80."

Marcin Roszkowski przypomniał w PR24, że węgiel kamienny występuje w energetyce dwóch miejscach: podczas wydobywania i podczas spalanie, gdy zamieniany jest na energię. - Od 30 lat wydobycie węgla powoli się zwija. Jest on coraz głębiej i coraz mniej konkurencyjne jest jego wydobywanie - przekonywał prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Pytany przez Tadeusza Płużańskiego, czy zakończenie działalność kopalń do roku 2049 to termin realny, stwierdził, że w jego opinii dojdzie do niego wcześniej.

- Wydaje mi się, ze to będzie krócej, bo każda ze spółek wydobywczych już jest pod presją i musi gospodarować, żeby wychodzić na zero. Polska Grupa Górnicza składa się z różnych kopalń, niektóre powinny być już zamknięte, inne są rentowne. Tych kopalń nie będzie dużo, niektóre nie będą miały już węgla do tego czasu - tłumaczył.


Czytaj także:


    twitter ZUS.jpg

    Powiązany Artykuł

    ZUS: więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek

    - Strajki i protesty? Politycy są przestraszeni tym, co działo się w Wielkiej Brytanii w latach 80. Problem węgla energetycznego będzie bardzo duży. Europa odchodzi od wydobycia węgla kamiennego(...), nie ze względów ideologicznych, ale ze względów praktycznych i ekonomicznych. Spalenie węgla kamiennego w Europie spada, ale nie tak szybko jak wydobycie - powiedział Marcin Roszkowski. - W Polsce pod ziemią pracuje ok. 62 tys. górników. Oczywiście będą strajki i napięcia, ale to nie będzie ta skala, co była wcześniej - dodał. 

    ***

    Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
    Prowadzący: Tadeusz Płużański
    Gość: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego
    Data emisji: 26.09.2020
    Godzina emisji: 17:06

    Polskie Radio 24/tb

    Polecane

    Wróć do strony głównej