X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Sprawa czysto kryminalna". Cezary Gmyz o zatrzymaniu Romana Giertycha

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 16:23
- Z tego, co wiem, do zatrzymania miało dojść znacznie wcześniej. Tylko że Roman Giertych i Ryszard K. przebywali poza granicami kraju. Fakt, że pojawili się jednego dnia, w tym samym czasie pozwolił na realizację sprawy. Sprawa jest czysto kryminalna, przywłaszczenie to przestępczość białych kołnierzyków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.
Audio
  • Cezary Gmyz o zatrzymaniu Romana Giertycha (Temat dnia/Gość PR24)
Cezary Gmyz
Cezary GmyzFoto: PR24/MS

Na polecenie śledczych CBA zatrzymało grupę osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln złotych z giełdowej spółki deweloperskiej. Wśród zatrzymanych byli m.in. Roman Giertych i biznesmen Ryszard K. Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani mają usłyszeć zarzuty przywłaszczenia środków spółki i wyrządzenia jej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Zarzucanych czynów mieli dopuścić się w latach 2010-2014.

Arkadiusz Mularczyk 663.jpg
Arkadiusz Mularczyk: od wielu lat działania Romana Giertycha budziły bardzo poważne wątpliwości

Proceder

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że nie jest łatwo wyprowadzić i ukryć takie pieniądze. - Początek miał miejsce w roku 2010, gdy powstało roszczenie ze spółek Ryszarda K. w stosunku do warszawskich wodociągów, chodziło o budowę sieci wodociągowej i ściekowej dla Miasteczka Wilanów. Pieniądze zostały wypłacone spółkom Ryszarda K., ale zaczęły szybko wypływać do spółek zakładanych m.in. przez ochroniarza Romana Giertycha i najprawdopodobniej na polecenie Romana Giertycha. Problem w tym, że każda spółka nie jest tożsama z osobą właściciela. To byt prawa handlowego, który powinien regulować swoje zobowiązania zarówno wobec skarbu państwa jak i właścicieli. Jeżeli ze spółki zostanie wyprowadzony majątek, to ten majątek znika. Skarb państwa oraz wierzyciele zostają z niczym - powiedział Cezary Gmyz. 

Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że pieniądze zostały wyprowadzone m.in. na zakup przez Romana Giertycha luksusowej posiadłości 70 km od Rzymu. - Roman Giertych de facto wyprowadził się z Polski w sierpniu. Przyjechał na rozprawę Leszka Czarneckiego. Tym razem okazało się, że to on ma problemy natury prawnej - tłumaczył. 

Ochroniarz

Zdaniem Gmyza wszystko wskazuje na to, że Roman Giertych wraz z Ryszardem K. przygotowali projekt wyprowadzenia majątku ze spółek. - W przypadku Giertycha było to legalizowane przy pomocy faktur za usługi prawnicze. Śledczy podejrzewają, że była to przykrywka. Najpewniej przyjął te pieniądze za skonstruowanie całego mechanizmu powoływania spółek m.in. przez jego osobistego ochroniarza. Należał on do kręgu najbardziej zaufanych osób Giertycha, jeszcze od czasów Ligi Polskich Rodzin. Jego walory intelektualne nie są jednak zbyt wielkie, był tylko wykonawcą poleceń - podkreślił dziennikarz.

Polityka

Cezary Gmyz dodał, że sprawa może być rozwojowa. - Roman Giertych od lat jest osobistym prawnikiem Donalda Tuska. Tusk znał też Ryszarda K., to ten sam układ trójmiejski - przypomniał.


Posłuchaj
14:28 PR24_MPLS 2020_10_15-15-11-03.mp3 Cezary Gmyz o zatrzymaniu Romana Giertycha (Temat dnia/Gość PR24)

 

Córka Romana Giertycha twierdzi, że zdaniem jej ojca sprawa jest polityczna i ma na celu przykrycie sytuacji epidemicznej. - Z tego, co wiem, do zatrzymania miało dojść znacznie wcześniej. Tylko że Roman Giertych i Ryszard K. przebywali poza granicami kraju. Fakt, że pojawili się jednego dnia, w tym samym czasie pozwolił na realizację sprawy. Sprawa jest czysto kryminalna, przywłaszczenie to przestępczość białych kołnierzyków. We Włoszech, gdzie żyje rodzina Giertychów, takie sprawy są przedmiotem zainteresowania Guardii di Finanza. Guardia di Finanza powinna przyjrzeć się pochodzeniu majątku Romana Giertycha we Włoszech - podsumował Cezary Gmyz. 

Giertych - adwokat, a w przeszłości polityk, poseł, wicepremier i minister edukacji - napisał na Twitterze, że został zatrzymany "pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki". "Skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - podkreślił. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Cezary Gmyz

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 15.09

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymania Giertycha i Krauzego. Żaryn: materiał dowodowy jest bardzo mocny

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:29
- Mamy do czynienia ze sprawą drobiazgowo przeanalizowaną przez CBA. Materiał dowodowy jest bardzo mocny i dotyczy - podkreślmy to - działania na szkodę spółki - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora ds służb specjalnych, w komentarzu do zatrzymania Romana Giertycha i Ryszarda Krauzego.
rozwiń zwiń