"Nie zrobiliśmy spiżowego pomnika". Damian Żurawski o filmie o ks. Stanisławie Orzechowskim

- Chcieliśmy pokazać postać księdza, która wpłynęła na bardzo wiele osób we Wrocławiu i w Polsce. jesteśmy także jego wychowankami, to nie jest opowieść o fikcyjnej postaci, sami mogliśmy doświadczyć tego wpływu, ksiądz pokazał na, jak warto przeżyć swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 Damian Żurawski, który wraz z Magdaleną Piejko wyreżyserował film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi".

2020-10-18, 16:31

"Nie zrobiliśmy spiżowego pomnika". Damian Żurawski o filmie o ks. Stanisławie Orzechowskim
kadr z filmu "Orzech . Zawsze chciałem być wśród ludzi". Foto: festiwalnnw.pl

Jury XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni przyznało nagrodę główną "Złoty Opornik" za filmowe przedstawienie historii ostatnich dziesięcioleci przez pryzmat niezwykłego człowieka i związanych z nim środowisk, które pomimo różnic otwierały drzwi do wolności dla Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego i filmu "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi".

Powiązany Artykuł

1200_Piejko.jpg
XII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Magdalena Piejko: ks. Orzechowski nie szedł na żadne kompromisy

Dokument "Orzech. Zawsze chciałem być z ludźmi" opowiada o kultowym, wrocławskim duszpasterzu akademickim księdzu Stanisławie Orzechowskim "Orzechu".

Damian Żurawski przypominał, że ks. Stanisław Orzechowski jest duszpasterzem akademickim we Wrocławiu, nie mniej znanym niż o. Jan Góra twórca spotkań młodych Lednica czy ks. Piotr Pawlukiewicz w Warszawie. - Ks. Orzechowski pojawiał w ważnych momentach historycznych, Pan Bóg wybiera takich ludzi, którzy gromadzą wokół siebie tłumy, po owocach możemy poznać, że nie jest to fałszywy prorok. W filmie wiele osób opowiada jak ważna była to postać w ich życiu - powiedział.

Jak zaznaczył, ks. Orzechowski nie lubi ani mediów, ani kamery. - Lubi być z ludźmi, jest zupełnie inni niż współcześni celebryci, także katoliccy, unika zamieszania i zgiełku wokół siebie. Prace nad zbieraniem materiałów, nad nagraniem jego świadków, pozyskaniem materiałów archiwalnych trwały pięć lat - relacjonował.

REKLAMA

- W filmie nie skupiamy się na księdzu, nie robimy z niego spiżowego pomnika czy celebryty. Spotykamy się ze zwykłymi ludźmi, pracownikami fizycznymi, robotnikami czy biznesmenami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach z księdzem, i właśnie przeglądając się w tych ludziach możemy zobaczyć z jaka postacią mamy do czynienia - podkreślał.

Posłuchaj

18.10.2020 Damian Żurawski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 7:03
+
Dodaj do playlisty

Podtytuł "zawsze chciałem być wśród ludzi" to jedna z dewiz głównego bohatera zaangażowanego w setki inicjatyw tworzących niezwykły duchowy koloryt Wrocławia oparty o silne wspólnoty i żywą wiarę.

Unikatowe materiały archiwalne ukazują kilka najważniejszych wątków z arcybogatego życia tego niezwykłego kapłana, takich jak słynna msza na wrocławskiej Zajezdni autobusowej, udział w strajku głodowym kolejarzy, współpraca z wrocławską "Solidarnością", pielgrzymki do Częstochowy czy budowanie jednego z najważniejszych wrocławskich studenckich ośrodków duszpasterskich – D.A. Wawrzyny.

Czytaj także:
***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Damian Żurawski, reżyser filmu

Data emisji: 18.10.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 15.23

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej