X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Afelt: 2-3 dni przed pojawieniem się symptomów, osoba chora zakaża innych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 12:18
- Jeśli 95 proc. populacji będzie nosiło maseczkę, to jesteśmy w stanie ograniczyć transmisyjność koronawirusa - powiedziała dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - Dzięki temu obniżymy również liczbę osób, które znajdą się w trudnej sytuacji zdrowotnej - dodała.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To drugi najwyższy wynik od początku pandemii w Polsce. W sumie w naszym kraju potwierdzono od początku epidemii prawie 242 tysiące zakażeń. Zmarło ponad 4 300 osób.

covid warszawa stock 1200.jpg
"To zależy od społeczeństwa, konieczne jest przestrzeganie obostrzeń". Prof. Gut o pandemii w Polsce

- Dane o nowych zakażeniach, które są oficjalnie publikowane, to wyniki testów. Trzeba pamiętać, że pewna grupa osób zakażenie przechodzi bez objawów. Może być to nawet 80-85 proc. przypadków, czyli 13 tys. pozytywnych testów może oznaczać, że zakażonych jest między 50 a 90 tys. osób. dziennie - stwierdziła dr Aneta Afelt.

Bomba z opóźnionym zapłonem

Ekspert zaznaczyła, że dzięki naszej odpowiedzialności w przestrzeganiu zasad epidemicznych, w tym m.in. poprzez zmniejszenie kontaktów z innymi osobami, będziemy w stanie ograniczyć liczbę nowych przypadków zakażeń.

Posłuchaj
19:55 PR24_MPLS 2020_10_24-11-06-40.mp3 Dr Aneta Afelt o sytuacji epidemicznej w Polsce oraz o szczegółach dotyczących transmisyjności koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")

Zdaniem specjalistów, osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo również mogą mieć problemy wywołane przez koronawirus, nie dotyczy to jedynie ludzi, którzy w sposób ciężki przechodzą zakażenie.

morawiecki 1200 twitter (1).jpg
"Wygrać z epidemią możemy tylko zjednoczeni". Premier w orędziu do Polaków

- Osoby bezobjawowe mogą dowiedzieć się o przejściu choroby z dużym opóźnieniem np. poprzez kłopoty ze zdrowiem. Badania dowodzą, że ci, którzy nie mają symptomów fizycznych po pewnym czasie mają różnego rodzaju dolegliwości: zwłóknienia w płucach, dolegliwości sercowe lub wątrobowe. Koronawirus powoduje kompleksowe, często późno ujawniane, kłopoty zdrowotne - stwierdziła dr Afelt.

Co trzeba zrobić, by ograniczyć transmisyjność poatogenu

Kontakt z osobą zakażoną i nabycie koronawirusa nie daje natychmiastowej reakcji zdrowotnej. - Musi upłynąć między 1, 2 a nawet 19 dni, przeciętnie to 5-7 dni, abyśmy mogli odczuć fizyczne symptomy, jeśli jesteśmy objawowi - wyjaśniła ekspert i dodała, że na ok. 2-3 dni przed pojawieniem się symptomów fizycznych następuje moment, gdy osoba chora zakaża innych.

- Jeśli ograniczymy aktywność społeczną i będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, to jesteśmy w stanie zapanować nad tempem namnażania się koronawirusa. Gdyby 95 proc. populacji nosiło maseczkę, to jesteśmy w stanie ograniczyć transmisyjność Za ok. 10-12 dni powinniśmy mieć w miarę jasną odpowiedź, czy wprowadzone w ostatnich dniach nowe zasady bezpieczeństwa przynoszą efekty, czy jest to zgodne z oczekiwaniami - zaznaczyła.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Aneta Afelt, specjalistka w zakresie geografii zdrowia
Data emisji: 24.10.2020
Godzina emisji: 11.07

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Gut: gdy zasłonimy tylko usta, właściwie nie mamy żadnej ochrony, zasłonięte muszą być i usta, i nos

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 12:05
- Osoba przebywająca w otoczeniu zakażonego, ale przestrzegająca zasad bezpieczeństwa, jest praktycznie zabezpieczona. Ważny jest dystans i zasłonięte usta oraz nos. - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. - Zasłonięcie samych ust, to tak jakbyśmy nie mieli maseczki w ogóle - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba walczyć z koronaidiotyzmami i koronaprzestępcami". Dr Sutkowski o postawie wobec zagrożenia pandemicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 22:06
- Osoby przestrzegające zasad stają się celem ataków. Jeżeli zwróci się uwagę nawet w sposób kulturalny i grzeczny, to spotka się to często z niegodną reakcją. Powinno być zero tolerancji wobec wykroczeń przeciwko zdrowiu publicznemu - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń