more_horiz

"Stany Zjednoczone nadają ton, od nich zależy siła sojuszu". Romuald Szeremietiew o NATO

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:44
- Agresor, jeżeli takowy gdzieś się znajduje, może wykorzystać rzeczywiście taką sytuację, w której nasza uwaga (...) jest skierowana gdzie indziej niż na kwestie bezpieczeństwa narodowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, komentując uczestnictwo wojska w walce z COVID-19 w Polsce.
Prof. Romuald Szeremietiew
Prof. Romuald SzeremietiewFoto: TB/PR24

W trakcie audycji rozmawiano na temat bezpieczeństwa narodowego Polski. 

żołnierze USA w  Niemczech 1200
Prezydent ma w przyszłym tygodniu ratyfikować umowę dot. obecności wojsk USA w Polsce

Bezpieczeństwo Polski

Rozmawiając o systemie obronnym Polski, gość programu odniósł się do kondycji NATO i roli USA w sojuszu. - Jeżeli ta potęga będzie abdykować, jeżeli nie będzie zainteresowana tym, aby sojusz jako instytucja międzynarodowego ładu funkcjonował, no to ten sojusz przestanie funkcjonować. Na razie takiej sytuacji nie ma - zauważył Szeremietiew. 

Posłuchaj
10:28 _PR24_AAC 2020_11_06-15-08-23.mp3 Prof. Romuald Szeremietiew o bezpieczeństwie Polski (Temat Dnia/Gość PR24)

 

- Stany Zjednoczone nadają ton, od nich zależy, jaka jest siła sojuszu - powiedział. - Jest pytanie, czy pozycja i obecność USA w NATO nie ulegnie osłabieniu, gdyby doszło do bardziej gorącego konfliktu USA z Chinami - dodał, odnosząc się do potencjalnego zaangażowania Waszyngtonu poza regionem euroatlantyckim. 

Prof. Romuald Szeremietiew ocenił także kondycję systemu obrony państwa polskiego. - Musimy zadbać o wykreowanie takiego systemu obrony naszego państwa, w którym mielibyśmy do użycia siły, które zależą od nas i żeby bezpieczeństwo naszego kraju nie było uzależnione od tego, czy sojusznicy nam pomogą, czy też nie. Na razie tak jest - powiedział. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Romuald Szeremietiew (były wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 06.11.2020
Godzina emisji: 15.08

kb/PR24

Zobacz także

Zobacz także