Rywalizacja USA-Chiny. "Amerykanie mają sygnał od UE, że mogą na nią liczyć"
- Amerykanie wchodzą w okres silnej rywalizacji z Chinami i odebrali sygnał, że w jakiejś mierze mogą liczyć na Unię Europejską - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Waldemar Kozioł. Jak dodał, Stany Zjednoczone "bezwzględnie układają sobie ład gospodarczy na świecie".
2025-04-11, 12:35
Cła Trumpa. Komisja Europejska chce "dać szansę negocjacjom"
Komisja Europejska zawiesza odwet celny wobec Stanów Zjednoczonych. "Chcemy dać negocjacjom szansę" - napisała na portalu X przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. To reakcja Unii na środową decyzję prezydenta USA o zawieszeniu na 90 dni wzajemnych ceł ogłoszonych w ubiegłym tygodniu.
- Gościem Pawła Zielińskiego w Polskim Radiu 24 (czwartek, 10.04, godz. 13.33) był ekonomista dr Waldemar Kozioł.
Dr Waldemar Kozioł ocenia, że polityka celna Donalda Trumpa wpisuje się w cele jego administracji. - Stany Zjednoczone wchodzą w okres silnej rywalizacji z Chinami i jest dla nich ważne, czy będą w tej rywalizacji miały partnerów - mówił ekspert na antenie Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
- Tak naprawdę Amerykanie odebrali sygnał, że w jakiejś mierze mogą liczyć na Unię Europejską, co jest dobrą informacją. Ale to jest gorsza informacja dla Chin. I bezwzględnie Amerykanie układają sobie ład gospodarczy na świecie - dodał.
Spadek cen ropy naftowej i deprecjacja dolara
Jak zaznaczył, drugą ważną rzeczą jest deprecjacja dolara. - Na tym republikanom zawsze zależało. Bo oznacza ona większą konkurencyjność amerykańskiego eksportu. To również uzyskali. Trzeci bardzo istotny element, o którym nie możemy zapominać, to bardzo mocny spadek cen ropy naftowej. Donald Trump od samego początku swojej prezydentury mówił, że jest zainteresowany istotną obniżką - podkreślił ekspert.
REKLAMA
Na czas negocjacji prezydent USA obniżył wcześniej wprowadzone cła do standardowych 10 procent. Jednocześnie nałożył natychmiastowe cła na Chiny w wysokości stu czterdziestu pięciu procent.
Decyzje o zawieszeniu ceł zostały poprzedzone serią nieformalnych rozmów pomiędzy przedstawicielami Białego Domu i Brukseli. Choć szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione, obie strony sygnalizują gotowość do szerszego kompromisu w sprawach handlowych.
W tle tych wydarzeń trwają także rozmowy na temat wspólnych inwestycji transatlantyckich w sektorze nowych technologii i energii odnawialnej. Unia Europejska liczy, że ocieplenie relacji handlowych z Waszyngtonem może otworzyć drogę do szerszej współpracy strategicznej, również w kontekście wyzwań związanych z Chinami.
- Szłapka w Brukseli: strategia racjonalnego podejścia przynosi efekty
- Trump znów zaskoczył świat. Oto co teraz mówi o cłach
- Trump odpowiedział, czy USA wycofają żołnierzy z Europy
Źródła: Polskie Radio 24/bartos/kor
REKLAMA