Prof. Roszkowski: dzisiejsza cywilizacja zakwestionowała nie tylko wiarę, ale także rozum

- W obecnych czasach wiele osób, gdy słyszy o takich pojęciach jak dobro, prawda i piękno, z reguły wyłącza się i przestaje reagować. Są to pojęcia wykluczane z debaty uczonych. Podstawy naszej cywilizacji są usuwane z dyskursu - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.

2020-11-08, 19:57

Prof. Roszkowski: dzisiejsza cywilizacja zakwestionowała nie tylko wiarę, ale także rozum
Prof. Wojciech Roszkowski. Foto: PR24/AK

Prof. Wojciech Roszkowski jest również autorem książki "Bunt barbarzyńców". Zawarł on w niej rozmyślania na temat kondycji naszej cywilizacji i pytania dotyczące jej schyłku. Swoimi rozważaniami podzielił się również ze słuchaczami Polskiego Radia 24.

"Poza dobrem i złem żyją przestępcy"

Powiązany Artykuł

ulica koronawirus free shutt 1200 .jpg
"Wywróciła nasze myślenie o cywilizacji". Prof. Konarski o pandemii koronawirusa

W rozmowie z Jerzym Jachowiczem zwrócił uwagę, że dzisiejsza cywilizacja zakwestionowała nie tylko wiarę, ale także rozum i opiera się coraz bardziej na emocjach.

- To niestety ogromne zagrożenie, gdyż społeczeństwami powinni rządzić ludzie kierujący się rozumem, wiarą w pewne wartości. (…) Również pojęcia dobra i zła są pojęciami, które muszą funkcjonować w społeczeństwie. Poza dobrem i złem żyją bowiem przestępcy - wskazał. Prof. Roszkowski.

Posłuchaj

Prof. Wojciech Roszkowski o książce "Bunt barbarzyńców" oraz o przemianach cywilizacyjnych i społecznych w dzisiejszym świecie ("Przekładaniec Jachowicza") 22:12
+
Dodaj do playlisty

Historyk ocenił, że wiele osób, gdy słyszy o takich pojęciach jak dobro, prawda i piękno, z reguły wyłącza się i przestaje reagować. - Są to pojęcia wykluczane z debaty uczonych. Podstawy naszej cywilizacji są usuwane z dyskursu - dodał.

REKLAMA

Prof. Roszkowski: była to poniekąd ilustracja tytułu

Powiązany Artykuł

pixabay giewont krzyż 1200.jpg
Giewont: na zabytkowym krzyżu zawieszono wielki baner Strajku Kobiet

Książka "Bunt barbarzyńców" miała niedawno swoją premierę. Zbiegła się ona w czasie z falą protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Podczas nich wykrzykiwano wulgarne hasła, a także dopuszczano się ataków na Kościoły i osoby duchowne.

- Jako żywo można było te demonstracje potraktować, jako ilustrację tego tytułu. Chodzi przede wszystkim o przywódców i najbardziej agresywnych uczestników. Gdy ustalałem z wydawcą tytuł, to miałem zastrzeżenia, że jest może zbyt ostry. Ostatecznie okazało się, iż tak nie jest - podkreślił prof. Wojciech Roszkowski.

Z biegiem czasu manifestacje przekształciły się w demonstracje, których uczestnicy wyrażali hasła czysto polityczne. W protestach brało udział również dużo osób młodych.

- Spora część młodzieży nie zdawała sobie sprawy, w czym bierze udział w sensie merytorycznym. Została niejako uwiedziona przez przywódców demonstracji - zauważył historyk.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Wojciech Roszkowski, historyk
Data emisji: 08.11.2020
Godzina emisji: 17.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej