more_horiz

"Wypełniamy misję". Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Nagrodzie Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:59
- Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa i Telewizja Polska w pełny sposób doceniają polską kulturę i sztukę. Rolą mediów publicznych jest służba odbiorcom, do tego zostały powołane - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
Audio
  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Nagrodach Mediów Publicznych (Temat dnia/Gość PR24)
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Polskie Radio

W poniedziałek podczas kameralnej gali w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie wręczono Nagrody Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznały trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonorowała twórców słowa. 

gala1200.jpg
Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. "Popularyzacja wyjątkowych osobowości polskiej kultury"

Prezes Polskiego Radia tłumaczyła, że media publiczne są niezwykle ważne dla promowania polskiej kultury i sztuki. - Szczególna rola przypada Polskiemu  Radiu, które jest jednym z najważniejszych mecenasów polskiej muzyki - rozrywkowej, ludowej i poważnej. Wypełniamy naszą misję nadawcy publicznego i wspieramy rodzimych artystów. Bardzo istotne jest to zwłaszcza w trudnych czasach pandemii  - powiedziała Agnieszka Kamińska. 

Muzyka

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata". - Muzykę poważną promuje zwłaszcza radiowa Dwójka i Jedynka. Audycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nagroda dla tenora pokazuje, że ta muzyka jest niezmiernie istotnym elementem naszej kultury. Piotr Beczała sławi na całym świecie m.in. muzykę Stanisława Moniuszki. Ukłon w stronę muzyki poważnej jest także ukłonem w stronę słuchaczy, którzy ją doceniają - podkreśliła prezes Polskiego Radia. 

Słowo

Radio to również słowo. Historyk profesor Andrzej Nowak otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Autor licznych książek, w tym cyklu "Dzieje Polski", od pięciu lat występuje też w audycji radiowej Jedynki "Historia żywa". - Słowo coraz częściej zmienia swoją formę, staje się memem lub emotikonem. Natomiast tylko słowo może wyrazić myśli i uczucia, głęboką ideę. Prof. Andrzej Nowak od lat prowadzi audycję w radiowej Jedynce. Głód słowa jest ogromny i pokazują to audycje prof. Nowaka - mówiła Agnieszka Kamińska. 

Obraz

Natomiast nagrodę w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, współtwórcy filmów dokumentalnych "Niepodległość" i "Wojna Światów".  - Często mówi się, że jeden obraz wart jest tysiąca słów. Nie zawsze tak jest, ale obraz, który potwierdza słowo, jest dowodem na naoczność. Pozwala jeszcze wierniej oddać sens wydarzeń. Cieszę się, że Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa i Telewizja Polska w pełny sposób doceniają polską kulturę i sztukę. Rolą mediów publicznych jest służba odbiorcom, do tego zostały powołane - podsumowała prezes Polskiego Radia.   


Posłuchaj
09:38 PR24_AAC 2020_11_17-11-08-24.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Nagrodach Mediów Publicznych (Temat dnia/Gość PR24)

 

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki oraz 100 tysięcy złotych. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Agnieszka Kamińska (Prezes Polskiego Radia)
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 11.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także