more_horiz

Prof. Witold Modzelewski: polexit to mistyfikacja

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 16:12
- Polexit to temat klasyczny ze sfery jałowej debaty politycznej - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista prof. Witold Modzelewski.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

W związku z wetem polskiego rządu wobec unijnej ustawy budżetowej, wśród opozycji nie brakuje głosów o możliwym polexicie.  

- Państwo członkowskie ma swoje prawa, w tym prawo do wetowania. Inne państwa zapowiadały możliwość tego rodzaju działań (...). Jeżeli komuś prawa zostały traktatowo przyznane, to z tych praw należy korzystać. My korzystamy z tych praw niezmiernie oszczędnie - powiedział prof. Witold Modzelewski.

Ryszard Terlecki 1200.jpg
Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Terlecki: PiS tym razem zgłosi własnego kandydata

Gość audycji podsumował szesnaście lat obecności Polski w Unii Europejskiej. - Byliśmy nieprawdopodobnie ulegli, byliśmy na prawach nowicjatu, byliśmy nowi w tym zakresie, nie korzystaliśmy ze swoich uprawień podmiotowych, które nam dano. Teraz też zachowujemy się wyjątkowo lojalnie. Zapowiadamy, że możemy z tego skorzystać. Dajemy szansę na kompromis. Kto tak postępuje, wskazuje na możliwość przestrzeni wzajemnych negocjacji - powiedział ekonomista. 

Witold Modzelewski podkreślił, że nieracjonalne jest powiązanie budżetu unijnego z zasadą praworządności. - Jeżeli traktujemy najpoważniej całą narrację o tym, że o problemach naruszania prawa mają decydować wyłącznie niezawisłe sądy, to nie możemy się zgodzić z zasadą, że o ocenie naszej praworządności (co jest wyłączną kompetencją w kulturze europejskiej wymiaru sprawiedliwości, a dokładniej sądów) mają decydować urzędnicy, politycy władzy niesądowej, a najszerzej pojętej władzy wykonawczej - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
25:05 PR24_MPLS 2020_11_23-15-33-20.mp3 Prof. Witold Modzelewski o polexicie. [23.11.20] ("Temat dnia/Gość PR 24")

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/ Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Prof. Witold Modzelewski

Data emisji: 23.11.2020

Godz. emisji: 15.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem