X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Stawką jest poszanowanie traktatów i suwerenność". Prof. Grosse o polskim wecie w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 13:00
- Następuje zmiana ustrojowa i instytucje europejskie coraz częściej wchodzą w kompetencje państw członkowskich, nie mając do tego prawa i łamiąc traktaty - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse. 
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24
Parlament Holandii wezwał wczoraj premiera Marka Rutte do zbadania możliwości zaskarżenia Warszawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z przeprowadzonymi w sądownictwie zmianami. Uchwałę podjęto w momencie, w którym Polska i Węgry zablokowały przyjęcie budżetu i pakietu ratunkowego o łącznej wartości 1,8 bln euro. Powodem weta jest rozporządzenie wiążące wypłaty z unijnej kasy z przestrzeganiem praworządności. Polski i węgierski rząd nie chcą się zgodzić na mechanizm w takiej postaci i domagają się jego korekty.
Premier Mateusz Morawiecki UE Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 ewentualny wniosek Holandii nie ma znaczenia formalnoprawnego. - Jedynie podwyższa temperaturę sporu. TSUE i tak zajmuje się tą kwestią. W marcu ma zapaść orzeczenie. To, że premier Holandii będzie próbował coś dodać od siebie ma natomiast znaczenie polityczne. Rząd RP powinien się zastanowić, czy Holandia nie łamie obowiązków państwa członkowskiego, czy jest na bakier z prawem europejskim i odpłacić pięknym za nadobne. Nie może być tak, że premier Rutte wprowadza dodatkowy instrument do negocjacji ze względu na zbliżające się w Holandii wybory - powiedział prof. Tomasz Grosse. 
Podkreślił, że w całym sporze tzw. praworządność jest na dalszym planie. - Tutaj chodzi o coś znacznie ważniejszego. Następuje zmiana ustrojowa i instytucje europejskie coraz częściej wchodzą w kompetencje państw członkowskich, nie mając do tego prawa i łamiąc traktaty. Stawką jest poszanowanie traktatów i suwerenność - tłumaczył. 
Posłuchaj
09:31 PR24_AAC 2020_12_02-11-48-09.mp3 Prof. Tomasz Grosse o polskim wecie w UE (Temat dnia/Gość PR24)
 
Europeista dodał, że związane jest to też z dwoma wizjami UE. - Czy ma być scentralizowanym quasi-państwem zarządzanym z Berlina i Paryża, a wszyscy inni mają być dyscyplinowani? Takiej konstrukcji nie ma w traktatach, próbuje się to wymusić. Również PE marzy o centralizacji UE. Są jednak państwa inaczej postrzegające sprawę, które bronią UE w oparciu o funkcjonujące traktaty - powiedział prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Jego zdaniem elity europejskie starają się też Unię "uwspólnić ideologicznie". 

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 02.12.2020

Godzina: 11.49 

Czytaj także

"Próba wywarcia nacisku na Polskę, by wycofała swoje weto". Cedro o uchwale parlamentu Holandii

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 17:52
- Nawet jeżeli Portugalia przejmie pierwszeństwo w prowadzeniu tych rozmów, to nadal kanclerz Merkel będzie pośrednikiem, mediatorem - oceniła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z Dziennika Gazeta Prawna, odnosząc się do przewodnictwa w negocjacjach nt. budżetu UE. 
rozwiń zwiń