Prof. Grosse: zawarcie kompromisu na szczycie UE nie zaskoczyło. Był wypracowany wcześniej
- Projekt konkluzji był wypracowywany na kilka dni wcześniej i w zasadzie wieczorem w przeddzień szczytu już było wiadomo, że ten kompromis jest o włos. Zresztą mówili o tym niektórzy politycy, na przykład Viktor Orban - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse o kompromisie dot. budżetu UE.
2020-12-11, 21:41
Na szczycie Unii Europejskiej w czwartek wieczorem udało się dojść do kompromisu w sprawie budżetu UE oraz rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. W konkluzjach szczytu zapisano szereg rozwiązań, które ograniczać mają działanie rozporządzenia w taki sposób, żeby dotyczyło ono jedynie poprawności wydawania funduszy UE. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Powiązany Artykuł
"Rząd zrobił wszystko, by obronić polską suwerenność". Jarosław Kaczyński o szczycie EU
"Kompromis był zawarty przed szczytem"
Gość PR24 powiedział, że nie zaskoczyła go informacja o porozumieniu w sprawie budżetu tak szybko po rozpoczęciu szczytu UE. Jak wyjaśnił, kompromis w znacznej mierze był wypracowany jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, podczas negocjacji kuluarowych między przywódcami państw.
- W zasadzie już jadąc na szczyt, politycy wiedzieli, jakie mniej więcej są ramy tego kompromisu. Oczywiście nie do końca było wiadomo w szczegółach, jakie będą ostateczne zapisy i tam, jak wiemy, na szczycie też na ten temat prowadzono rozmowy. Ale ogólnie rzecz biorąc projekt konkluzji był wypracowywany na kilka dni wcześniej i w zasadzie wieczorem w przeddzień szczytu już było wiadomo, że ten kompromis jest o włos. Zresztą mówili o tym niektórzy politycy, na przykład Viktor Orban - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
- "Nie spełnią się marzenia niektórych o sankcjach". Wiceszef MSZ o sukcesie Polski na szczycie UE
- Piotr Müller: Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wiedzieli o konkluzjach unijnego szczytu
"O ile nie będzie niespodzianek"
Powiązany Artykuł
Polityk Koalicji Obywatelskiej: budżet unijny został dobrze wynegocjowany
Europeista wyjaśnił także, że przed nami jeszcze proces ratyfikacji przez parlamenty państw członkowskich UE poszczególnych elementów związanych z uchwalaniem budżetu UE, ale to powinno być formalnością i potrwać ok. 3 miesięcy. Jak dodał - formalnością to będzie, o ile nie nastąpią żadne niespodzianki. Zapytany o to, czy taką niespodzianką może być działanie parlamentu Holandii, co do którego nie ma pewności, że ratyfikuje decyzje podjęte wcześniej przez premiera, przyznał rację.
- To jest przykład takiej niespodzianki, która teoretycznie może nam się objawić i w związku z tym utrudnić cały proces ratyfikacji, a tym samym utrudnić przyjęcie tego pakietu budżetowego. Ale mimo wszystko ja uważam, że parlament Niderlandów powinien zaaprobować te konkluzje i ten pakiet finansowy, nawet pomimo tego, że mamy akurat w tym kraju gorącą kampanię wyborczą. Natomiast co się stanie, tego na 100 proc. nie można przewidzieć - stwierdził.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)
Data emisji: 11.12.2020
Godzina emisji: 20.35
REKLAMA
PR24/jmo
REKLAMA