more_horiz

Dr Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:21
- Niestety jest to pewna spuścizna PRL-u, efekt zaniedbań po 1989 roku i naiwnej wiary, że środowisko oczyści się samo - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN. Odniósł się w ten sposób do osób ze środowiska sędziowskiego odpowiedzialnych za wyroki w czasie stanu wojennego.
Siedziba Sądu Najwyższego
Siedziba Sądu NajwyższegoFoto: shutterstock.com/BOKEH STOCK

Pierwszego grudnia do Sądu Najwyższego trafił wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu. Zwrócili się z nim prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o śledztwo jakie prowadził IPN ws. bezprawnego pozbawiania wolności działaczy opozycyjnych w PRL. Z uzyskanych przez prokuratorów informacji wynika, że w 1982 roku sędzia Iwulski zasiadał w składzie Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego. 

Problem z rozliczeniem sędziów

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Polska ma problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów odpowiedzialnych za wyroki w trakcie stanu wojennego. - Mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego. Jeżeli Sąd Najwyższy stwierdził kilka lat temu, że prokuratorzy mogli oskarżać a sędziowie skazywać na postawie prawa, którego nie było to jest to zupełnie kuriozalne - powiedział dr Grzegorz Majchrzak.

Czytaj także:

Zdaniem historyka przykładów takich jak sędzia Józef Iwulski jest więcej. Jako jeden z nich wskazuje rozwiązaną w 2018 roku Izbę Wojskową Sądu Najwyższego. - Mamy rozwiązaną izbę wojskową SN, ale do końca zasiadali w niej sędziowie, którzy mieli na koncie po kilkanaście wyroków w stanie wojennym - powiedział.

PAP drugi obieg kiermasz 1200.jpg
Drugi obieg. Jakie przemiany przechodził w latach 80.?

Sprawa Grzegorza Przemyka

Dr Grzegorz Majchrzak mówił także o opieszałości wymiaru sprawiedliwości dotyczących sprawców przestępstw z okresu stanu wojennego. Jako przykład podaje sprawę śmiertelnego pobicia maturzysty Grzegorza Przemyka. - To wszystko ma niewiele wspólnego ze sprawiedliwością. Skoro ojciec Grzegorza Przemyka idzie do Strasburga i ten skazuje Polskę za przewlekłość w wyjaśnieniu zabójstwa Grzegorza Przemyka to znaczy, że jest z tym po prostu źle - powiedział.

- Niestety jest to pewna spuścizna PRLu i pewnych zaniedbań po 1989 roku i wiary, że środowisko oczyści się samo - podsumował historyk.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:18 _PR24_AAC 2020_12_12-15-05-28.mp3 dr Grzegorz Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego ("Gość PR 24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 15:05

dz, tvp.info

Zobacz także

Zobacz także