X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Tomasz Panfil: rana stanu wojennego nie chce się zabliźnić. Wciąż jest brudna

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 19:57
- Rana stanu wojennego nie chce się zabliźnić. Tam wciąż tkwi brud. Nie została oczyszczona - mówi o wydarzeniach sprzed 39 lat historyk prof. Tomasz Panfil z Biura Edukacji Narodowej IPN.
Wojciech Jaruzelski
Wojciech JaruzelskiFoto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Wprowadzenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku było dla wielu szokiem. Nasiliły się wtedy opresje ze strony władzy wobec działaczy opozycyjnych. Wojsko pojawiło się na ulicach, a wiele osób przypłaciło tamten czas życiem, czy to ze względu na zbrodnie dokonane przez funkcjonariuszy służb czy pośrednio wskutek blokady kraju. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 tamten czas nadal nie został wyjaśniony i zamknięty. - Rana stanu wojennego nie chce się zabliźnić. Tam wciąż tkwi brud. Nie została oczyszczona. Ci którzy nas głęboko zranili nie zostali w żaden sposób osądzeni. Nie zostali skazani, nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. Ta rana po prostu wciąż jest. - powiedział prof. Tomasz Panfil.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Dr Grzegorz Majchrzak: mamy problem z rozliczeniem sędziów i prokuratorów stanu wojennego

"Kłamstwo, że Jaruzelski był człowiekiem honoru"

Zdaniem historyka okres stanu wojennego jest pełen kłamstw, które nadal funkcjonują w społeczeństwie. Jednym z głównych jest mit, że wprowadzenie stanu wojennego było konieczne do zapobiegnięcia interwencji wojsk radzieckich w Polsce. - Negocjacje z prymasem Glempem i Wałęsą to wszystko była gra ze strony reżimu. Badacze widzieli dokumenty z grudnia 1980. To wtedy władza rozpoczęła przygotowanie do zdławienia Solidarności. To nie jest tak, że dopiero kumulacja strajków zmusiła biednego Jaruzelskiego do ratowania kraju - powiedział.

Czytaj także:

- III RP ma niestety kłamstwa założycielskie. To stan wojenny, który Jaruzelski nazywał stanem wyższej konieczności i kłamstwo, że był to człowiek honoru, który umożliwił pokojowe przekształcenia - dodał prof. Tomasz Panfil.

Posłuchaj
19:21 _PR24_AAC 2020_12_12-19-09-55.mp3 Prof. Tomasz Panfil: rana stanu wojennego nie chce się zabliźnić. Wciąż jest brudna ("Gość PR 24")

 * * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Ewa Wasążnik
Gość: prof. Tomasz Panfil, historyk, Główny Specjalista w Biurze Edukacji Narodowej IPN
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 19:05

dz

Czytaj także

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jak wygląda ściganie komunistycznych zbrodniarzy?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 17:00
Krwawo tłumione strajki, internowania i kuriozalne wyroki łamiące życiorysy - to krajobraz stanu wojennego, za co odpowiedzieli tylko niektórzy przestępcy. - Te znane z "Psów" sceny palenia akt to nie była fikcja. Systemowe niszczenie dokumentów służb bezpieczeństwa PRL było faktem i borykamy się z tym do dziś - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prok. Robert Janicki, tłumacząc bariery, jakie napotykają na swojej drodze śledczy, którzy chcą osądzić zbrodnie lat 1981-1983. - Materiał dowodowy jest czasem zbyt mały, by postawić kogoś przed sądem - podkreśla rzecznik Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:25
Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
rozwiń zwiń