X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 10:00
- Nic komunistom tak dobrze nie wyszło jak stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach.
Pacyfikacja kopalni Wujek w Katowicach w grudniu 1981 r.
Pacyfikacja kopalni "Wujek" w Katowicach w grudniu 1981 r.Foto: IPN

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Ogłoszony przez komunistyczne władze trwał 586 dni, do 22 lipca 1983 roku. W tym czasie, według różnych źródeł, straciło życie od kilkudziesięciu do ponad stu osób. Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, internowanych zostało ponad 10 tysięcy opozycjonistów. Tysiące ludzi było represjonowanych i wyrzuconych z pracy za udział w protestach, popieranie "Solidarności" czy przynależność do związku. Większość przywódców, działaczy związkowych i członków opozycji zostało internowanych, a później znalazło się w więzieniach.

"Nie wierzyliśmy, że na ulice wyjadą czołgi"

EN_00009665_0035-12.jpg
"Takiej tezie przeczą dokumenty". Historyk o groźbie sowieckiej interwencji w Polsce

- Nikt z nas do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, że komuniści władzy nie oddadzą, że to nie są żarty. Liczyliśmy się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, ale nie stanu wojennego. Nikt nie wierzył, że na ulice wyjadą czołgi, myliliśmy się bo od miesięcy trwały przygotowania do zatrzymań i aresztowań - powiedział gość PR24.

Jak podkreślił, w wielu ludzi wstąpiła wtedy złość, rozpoczęły się strajki w zakładach pracy, a ludzie wyszli na ulice protestować. - Dziś trzeba pokazywać zarówno bohaterów tamtych czasów jak i oprawców. Wielu zmieniło swoje oblicze i barwy, mając krew na rękach, nadal są obecni w polityce i życiu społecznym - mówił Krzysztof Pluszczyk.

Posłuchaj
11:10 _PR24_AAC 2020_12_13-09-12-10.mp3 K. Pluszczyk o wprowadzeniu stanu wojennego ("Temat dnia/Gość PR24")

13 grudnia jest Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Instytut Pamięci Narodowej zachęca do uczczenia jego ofiar poprzez zapalenie o 19.30 symbolicznej świeczki. Akcja "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności" nawiązuje do apelu, jaki po wprowadzeniu stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wystosował prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Regan. Wezwał on Amerykanów do wystawienia w okach domów świec na znak solidarności z ciemiężonymi Polakami.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Krzysztof Pluszczyk (przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach)

Data emisji: 13.12.2020

Godzina: 09.12

Czytaj także

Rocznica Grudnia 1970. Rola wojska w PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 17:55
– Armia w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej miała jasno określony cel. Miała bronić podstaw systemu komunistycznego – mówił w Cafe Armii prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. 17 grudnia mija 46. rocznica „Czarnego Czwartku”, najtragiczniejszego dnia Grudnia ’70.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Grzegorz Wołk: autorzy stanu wojennego nie zostali rozliczeni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 18:35
- Generałowie Kiszczak i Jaruzelski nie podejmując walki w 1989 r. spowodowali, że rozliczenie były łagodniejsze. Demokratyczne państwo ma z osądzeniem sprawców tego typu zbrodni duży problem – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej o rozliczeniu sprawców zbrodni stanu wojennego.
rozwiń zwiń