X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Olchowski: 2020 jest rokiem zmierzchu Alaksandra Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 14:37
- Powrotu do stanu sprzed tych wydarzeń już nie będzie. To gigantyczna zmiana - powiedział o protestach na Białorusi na antenie Polskiego Radia 24 dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej w Instytucie Europy Środkowej. Zdaniem eksperta zmiana na Białorusi dokona się "prędzej czy później" a rok 2020 to rok "zmierzchu" prezydenta tego kraju, Alaksandra Łukaszenki.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka
Prezydent Białorusi Alaksandr ŁukaszenkaFoto: Drop of Light/Shutterstock.com

Mijający rok zostanie zapamiętany również ze względu na sytuację na Białorusi. Po wyborach prezydenckich, które powszechnie uznawane są za sfałszowane, a które po raz kolejny oficjalnie wygrał prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka, Białorusini wyszli na ulice i od sierpnia trwają antyrządowe manifestacje, które dostrzeżone zostały też przez społeczność międzynarodową.

Aleksander Łukaszenka 1200
"Łukaszenka firmuje państwo milicyjne". Prof. Grochmalski o sytuacji na Białorusi

"Gigantyczna zmiana" na Białorusi

- Jeszcze na początku tego roku właściwie nikt w środowisku ekspertów i analityków nie spodziewał się, że coś takiego wydarzy się na Białorusi - ocenił dr Jakub Olchowski. - To bez wątpienia zmiana jakościowa. Powrotu do stanu sprzed tych wydarzeń już nie będzie. To gigantyczna zmiana - podkreślił.

Według eksperta prezydent Białorusi, mimo że pozostaje na swoim stanowisku, "nie jest faworytem zarówno prezydenta Putina, jak i władz Rosji w ogóle, już od dłuższego czasu". Gość PR24 wskazał, że jeszcze w grudniu 2019 odbywały się "zintensyfikowane rozmowy" Mińska i Moskwy ws. "bliższej integracji" obu krajów. Władimirowi Putinowi zależało nie tylko na integracji ekonomicznej, ale też politycznej. - To z kolei bardzo nie podobało się Łukaszence - mówił kierownik Zespołu Europy Wschodniej w Instytucie Europy Środkowej.

Posłuchaj
11:52 [PR24]PR24 (mp3) 30 grudzień 2020 14_07_27.mp3 Dr Jakub Olchowski: Łukaszenka nie jest faworytem Moskwy (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

Czytaj również:

"Rok zmierzchu Łukaszenki"

Dr Jakub Olchowski zaznaczył, że dla prezydenta Białorusi mocniejsze więzi polityczne oznaczałyby "marginalizację, odsunięcie, zepchnięcie na drugi plan". - Widzimy, że wszystkie wydarzenia z ostatnich miesięcy pokazują, iż to człowiek z kategorii tych hołdujących zasadzie "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy" - dodał.

Zdaniem gościa PR24 "w wymiarze stosunków międzynarodowych ważne jest, by Polska była przygotowana na każdą zmianę, jaka tam się może dokonać, bo ta zmiana dokona się prędzej czy później". - Mijający rok, jakkolwiek jest to rozciągnięte w czasie i zobaczymy, co z tego wyniknie, to rok zmierzchu Łukaszenki - powiedział.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: dr Jakub Olchowski (UMCS w Lublinie)

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 14.09

PR24/ms

Czytaj także

Dr Agnieszka Bryc: Zgromadzenie Ludowe na Białorusi może być oszustwem społecznym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 21:55
- To jest całkiem możliwy scenariusz, ponieważ on pozwalałby Łukaszence dopełnić zobowiązań, które złożył przed prezydentem Putinem, czyli oddając znaczną część kompetencji innym organom, przeprowadzić tak zwaną transformację władzy, a w rzeczywistości utrzymać jej pełnię w swoich rękach - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 
rozwiń zwiń