Opozycjonista z okresu PRL: dziedzictwo Solidarności roztrwoniły liberalno-lewicowe elity III RP
- Od pięciu lat dziedzictwo Solidarności jest przywracane, co objawia się m.in. utworzeniem, z inicjatywy rządu i obecnego kierownictwa związku, Instytutu Dziedzictwa Solidarności - powiedział Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji antykomunistycznej.
2021-01-02, 15:09
Rok 2020 przyniósł najważniejszą chyba rocznicę jeśli chodzi o działalność gości Tadeusza Płużańskiego. Przeżywaliśmy bowiem 40-lecie powstania Solidarności. Przy tej okazji pojawia się pytanie, czy uczczenie tego wydarzenia przełożyło się na powrót czynów ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, do zbiorowej świadomości Polaków, szczególnie do świadomości młodego pokolenia.
Powiązany Artykuł
"Solidarność zrodziła się z bólu Polaków". Stanisław Fudakowski o wydarzeniach sierpnia 1980 r.
- Dla mnie to bardzo przykra rocznica dlatego, że polityczna rywalizacja doprowadziła do tego, iż ze sfery publicznej niemalże zniknęły jedne z najciekawszych i najwspanialszych postaci Solidarności. W jej encyklopedii, którą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej, brakuje chociażby Jerzego Moskwy czy Józefa Blassa. Ponadto wielu ludzi do dziś walczy o swoje dobre imię po rzuceniu na nich różnych podejrzeń - powiedział Zbigniew Bujak.
Posłuchaj
Tej smutnej refleksji nie podziela Andrzej Rozpłochowski. Jego zdaniem od pięciu lat dziedzictwo Solidarności jest przywracane, co objawia się m.in. utworzeniem, z inicjatywy rządu i obecnego kierownictwa związku, Instytutu Dziedzictwa Solidarności.
- Było to w kontrze do tego, czego nie robi Europejskie Centrum Solidarności, w którym dzieją się różne rzeczy, poza prawdziwym ukazywaniem jej pamięci i dorobku. Dziedzictwo Solidarności roztrwoniły liberalno-lewicowe elity III RP i teraz musimy to przywracać - stwierdził.
REKLAMA
Zdaniem Andrzeja Michałowskiego, "musimy jeszcze długo walczyć i zrobić porządek w sądownictwie, na uczelniach wyższych, tam gdzie kształcą się młode pokolenia Polaków", by miały szansę na zapoznanie się z prawdziwą historią Polski.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Michałowski, Zbigniew Bujak i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z okresu PRL
Data emisji: 02.01.2021
Godzina emisji: 13.35
Polskie Radio 24/db
REKLAMA