more_horiz

"To zobrazowało nierówności". Maria Libura o szczepieniu celebrytów poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 16:00
- To bardzo ciekawe, że to właśnie kontekst COVID-19 zaczął uzmysławiać szerszej opinii publicznej różne, zupełnie nieoczywiste, nierówności w zdrowiu - powiedziała Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Trybex/shutterstock.com

W ostatnim czasie opinię publiczną obiegła informacja, że do szczepień przeciwko koronawirusowi przystąpili poza kolejnością niektórzy artyści, osoby publiczne czy politycy. Wśród nich są m.in. były premier i obecny poseł SLD Leszek Miller, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak czy aktorka Krystyna Janda. W związku z tym w poniedziałek ruszyła kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia w jednostkach związanych z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, dodatkowo sprawę wyjaśnia także WUM. Informacje te wywołały także dyskusje nad pierwszeństwem w dostępie do szczepień.

Kolejność szczepień

Adam Niedzielski 1200 Forum.jpg
Minister zdrowia: będą kontrole punktów szczepień w całym kraju

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że dyskusja nad kolejnością szczepień pokazała nierówności w zdrowiu ludzi i tym samym konieczność pierwszeństwa w dostępie do szczepień. - We wszystkich strategiach szczepień przeciwko COVID-19 wyróżnia się trzy kategorie osób, którym na pewno należy udzielić pierwszeństwa. To są osoby starsze, personel medyczny i ludzie z chorobami współistniejącymi - powiedziała.

Czytaj także:

- To bardzo ciekawe, że to właśnie kontekst COVID-19 zaczął uzmysławiać szerszej opinii publicznej różne, zupełnie nieoczywiste, nierówności w zdrowiu - powiedziała Maria Libura.

Osoby z niepełnosprawnościami

Ekspert zauważyła, że pytania dotyczą między innymi priorytetowości osób z niepełnosprawnościami. - Pojawiają się różne pytania dotyczące tego, kto powinien znajdować się rzeczywiście w tych grupach priorytetowych. Poważną sprawą podnoszoną jest to, czy nie należałoby, w tej grupie priorytetowej, uwzględnić chociażby osób z pewnego rodzaju niepełnosprawnościami - powiedziała.

- Jest bardzo wiele badań międzynarodowych, które wskazują na szczególne zagrożenie zachorowaniem na COVID-19 osób z niepełnosprawnościami wrodzonymi a w szczególności niepełnosprawnością intelektualną (...) Z badań wynika, że takie osoby mają co najmniej dwukrotnie większe ryzyko śmierci z powodu COVID-19, w przypadkach niektórych grup nawet 10-krotnie, niż przeciętnie - dodał gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
14:05 _PR24_AAC 2021_01_04-15-33-26.mp3 Maria Libura o kolejności szczepień: COVID-19 pokazał opinii publicznej nierówności w zdrowiu ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Maria Libura (Zakład Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 15:33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem