X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Raubo: w Kapitolu były dokumenty z wrażliwymi danymi. Pojawia się pytanie, kto tam wchodził

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 19:15
- Wiemy z historii, że spontaniczne tłumy zasilane są jeszcze bardziej spontanicznymi obserwatorami, zainteresowanymi nie tylko, nazwijmy to, kluczową emocją polityczną z danego czasu i miejsca - powiedział o wydarzeniach w Waszyngtonie w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, analityk portalu Defence24.pl.
Funkcjonariusze kapitolińskiej policji w Waszyngtonie
Funkcjonariusze kapitolińskiej policji w WaszyngtonieFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Stany Zjednoczone otrząsają się po bezprecedensowych zamieszkach w Kongresie. Cztery osoby poniosły śmierć, a 68 zostało aresztowanych po szturmie zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol. Uzbrojeni bojówkarze wdarli się do budynku Kongresu w czasie, gdy trwała tam procedura zatwierdzania zwycięstwa Joe Bidena w wyborach.

Posłuchaj
23:09 Raubo [PR24]PR24 (mp3) 9 styczeń 2021 18_33_54.mp3 Dr Jacek Raubo o zamieszkach w Waszyngtonie (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

USA PAP (3)-1200.jpg
USA: Demokraci w poniedziałek chcą przedstawić w Kongresie artykuł impeachmentu

"Zmarginalizowane" służby

Dr Jacek Raubo podkreślił, że "ze zdziwieniem" obserwował wydarzenia w Waszyngtonie. Podkreślił, że po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku "gigantycznie wzmocniono" szeregi "zasobów wojskowych i policyjnych agend federalnych", które miały chronić kluczowe dla amerykańskich władz obiekty. Tymczasem, jak mówił, służby te zostały podczas zamieszek "zupełnie zmarginalizowane".

Ekspert ds. bezpieczeństwa nie wykluczył, że dopuszczenie do chaosu w Kapitolu było działaniem celowym. - Wiele scenariuszy prowadzi do administracji Donalda Trumpa, do rdzenia wokół prezydenta, który nie pogodził się z odejściem z urzędu po ostatnich wyborach prezydenckich - wskazał.

Czytaj więcej:

Niemniej, wg dr. Jacka Raubo, "trzeba brać pod uwagę inne scenariusze", które mogłyby "wysoko pozycjonować innych polityków" względem amerykańskiego prezydenta. - Wydaje się, że po tych wydarzeniach Donald Trump jest osobą niewybieralną, a możliwość jego startu w kolejnych wyborach była bardzo niebezpieczna dla licznych polityków "mainstreamu" - mówił.

"Kto tam wchodził?"

- Od początku patrzyłem na tę sytuację nie tylko poprzez fizyczne zagrożenie dla deputowanych, ale również przez to, że na tym obiekcie znajdują się dane wrażliwe, często kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego, bo Kongres, szczególnie Senat, pełni istotną rolę w procesie zapewniania bezpieczeństwa Stanom Zjednoczonym - mówił gość PR24.

- Ktoś wchodzi na obiekt, wchodzi do sal, w których deputowani pozostawiają dokumenty w sposób bardzo aktywny, uniemożliwiający w znacznym stopniu ich ewakuację czy fizyczne zniszczenie. Pojawia się pytanie: kto wchodził? Wiemy z historii, że spontaniczne tłumy zasilane są jeszcze bardziej spontanicznymi obserwatorami, zainteresowanymi nie tylko, nazwijmy to, kluczową emocją polityczną z danego czasu i miejsca - powiedział dr Jacek Raubo.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: dr Jacek Raubo (Defence24.pl)

Data emisji: 09.01.2020

Godzina emisji: 18.33

PR24/ms, IAR

Czytaj także

Demokraci żądają konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:38
- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w Partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów, żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie - powiedział o pomysłach politycznych przeciwników Donalda Trumpa Tomasz Winiarski, publicysta tygodnika "Niedziela".
rozwiń zwiń