more_horiz

Echa zablokowania w sieci Donalda Trumpa. Dr Maciej Kawecki: giganci wykorzystują narrację polityczną

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 21:08
- Tam, gdzie decyzje o zablokowaniu konta podejmowane są nie w oparciu o treść wpisu czy jego prawdziwość, ale o element polityczny, tam pojawia się problem - ocenił dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema. Odniósł się w ten sposób do zablokowania profilów Donalda Trumpa na głównych serwisach społecznościowych.
Konto Donalda Trumpa na Twitterze.
Konto Donalda Trumpa na Twitterze.Foto: realDonaldTrump/Twitter

Największe na świecie media społecznościowe, będące w rękach gigantów technologicznych, zablokowały konta prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Ma to związek z wpisami prezydenta, które w opinii niektórych doprowadziły do zamieszek w Waszyngtonie i wdarcia się demonstrantów do siedzimy Kongresu USA.

twitt trump 1200 shutterstock.jpg
Komisarz UE oburzony zablokowaniem przez media społecznościowe kont Trumpa

"Wszystko ma swoje granice"

Gość Polskiego Radia 24, mówiąc o działaniu właścicieli serwisów społecznościowych, wskazał na konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji. Jego zdaniem kierowanie się decyzjami w oparciu o narrację polityczną będzie zawsze błędem. - Jest to na pewno moment, w którym nigdy wcześniej nie byliśmy. Należy zadać sobie pytanie, gdzie jest granica wolności słowa i później tej granicy strzec. Wszystko ma swoją granicę, także wolność słowa. Tą granicą jest wolność drugiego człowieka, ale co to oznacza w praktyce? Musimy odpowiedzieć na to pytanie. Giganci technologiczni starają się to robić, niestety albo stety za pomocą algorytmów. Niestety coraz częściej także z wykorzystaniem narracji politycznej - powiedział dr Maciej Kawecki.

- Tam, gdzie decyzje o zablokowaniu konta podejmowane są o nie w oparciu o treść wpisu czy jego prawdziwość, ale o element polityczny, tam pojawia się problem. Wtedy ocenę podejmuje się nie tylko na podstawie subiektywnego kryterium, ale przede wszystkim jest ona z góry nastawiona na krytykę. Dlatego tak ważnym jest, żeby nie doprowadzać do takich sytuacji - dodał.

Czytaj także:

Zdaniem eksperta znaczenie ma także czas, kiedy podejmuje się decyzje takie jak te wobec Donalda Trumpa. - Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w kampanii wyborczej, przed powołaniem nowego prezydenta, czyli w momentach bardzo silnych emocji społecznych, bo one nigdy nie będą w pełni zaakceptowane. Dlatego tak dużo mówimy, jako Instytut Lema, o opracowywaniu rzetelnej polityki - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

23:43 _PR24_AAC 2021_01_11-20-33-44.mp3 Echa zablokowania w sieci Donalda Trumpa. Dr Maciej Kawecki: giganci wykorzystują narrację polityczną ("Gość PR 24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Maciej Kawecki (prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema)
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 20:33

dz

Zobacz także

Zobacz także