more_horiz

Jolanta Hajdasz: nie wytworzono narzędzi do ograniczenia samowoli właścicieli mediów społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 15:59
- Nie wytworzono praktycznie żadnych narzędzi do tego, żeby ograniczyć samowolę mediów społecznościowych. Dziś media te stają się pierwszą, jedyną władzą, przez nikogo niekontrolowaną - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Jolanta Hajdasz
Jolanta HajdaszFoto: PAP/Rafał Guz

Facebook poinformował, że zawiesza konto prezydenta Donalda Trumpa do końca jego kadencji. Twitter natomiast postanowił zawiesić jego konto bezterminowo. Po tych działaniach wielu polityków na całym świecie, także w Polsce, uświadomiło sobie, że są w pewien sposób uzależnieni od właścicieli firm prowadzących media społecznościowe. 

twitter trump pap 1200.jpg
"Wolność zaczyna być reglamentowana". Łukasz Jankowski o mediach społecznościowych

- Przez lata w Polsce byliśmy bezradni wobec tego, co działo się z Facebookiem, Twitterem, wobec tego w jaki sposób rozwijały się takie platformy jak Google czy Instagram. Po prostu musieliśmy się do tego dostosować. Dziś cały świat się budzi z ręką w nocniku, bo nie wytworzono praktycznie żadnych narzędzi do tego, żeby taką samowolę ograniczyć - powiedziała Jolanta Hajdasz. 


Posłuchaj
09:08 _PR24_AAC 2021_01_12-14-48-32.mp3 Jolanta Hajdasz o mediach społecznościowych (Temat dnia)

 

- Pamiętam sytuację z 2018 roku, kiedy Facebook arbitralnie bardzo mocno zaangażował się w referendum aborcyjne w Irlandii. Ten kraj miał przepisy bardzo "pro life", obowiązujące od lat 80. I pod wpływem propagandy i promocji bardzo nowoczesnego stylu życia te przepisy miały zostać zliberalizowane. Rok później na konferencji pan Zuckerberg przyznał, iż jego firma zdecydowała, że będą blokowane reklamy wspierające stanowisko "pro life". Zdecydowali się w ogóle nie emitować materiałów, które mogłyby popierać stanowisko prolajferów właśnie w tym referendum - dodała rozmówczyni PR24. 

Czytaj także:

Odniosła się także do prób tworzenia alternatyw dla Facebooka czy Twittera. Jej zdaniem "nie jest żadną alternatywą to, że stworzymy sobie nową platformę, skoro musimy od nich wydzierżawić serwery". - Nie udało się ich wydzierżawić nowemu serwisowi Parler. Widzimy, że wszyscy pozostają bezradni wobec tej potęgi mediów społecznościowych - podkreśliła. 

- Kiedyś mówiliśmy o mediach, że to czwarta władza. Dziś media społecznościowe stają się pierwszą i jedyną władzą. To strasznie niebezpieczne. Ona jest niekontrolowana – poza właścicielami – przez nikogo - dodała Jolanta Hajdasz. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Jolanta Hajdasz (Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP)
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 14.47

bartos

Zobacz także

Zobacz także