Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego: mniejsze firmy liczą na wolny rynek w handlu gazem

- Niemcy chcą i potrzebują Nord Stream 2. Prowadzą w tym celu politykę wytrwałą, bo liczą na utworzenie centrum gazu - mówiła w Polskim Radiu 24 red. Teresa Wójcik z BiznesAlert.pl.

2021-01-16, 19:45

Ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego: mniejsze firmy liczą na wolny rynek w handlu gazem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: eleonimages/shutterstock

Federalna Agencja Morska wydała zgodę na natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na niemieckich wodach. Poprzednie zezwolenie zakładało taką możliwość dopiero od końca maja.

- Niemcy ze swoją transformacją energetyczną poszli w takim kierunku, że muszą mieć źródło na zbilansowanie energii dostarczanej przez OZE, która z kolei jest niestabilna, stąd potrzebują dużo gazu - powiedziała ekspert.

Centrum gazu

Powiązany Artykuł

michał kurtyka free tt 1200.jpg
Polsko-izraelska współpraca energetyczna. Konferencja w Tel-Awiwie

Jak dodała, Niemcy chcą handlować rosyjskim gazem. Liczą na utworzenie centrum gazu. - W Polsce np. mamy kilkanaście małych firm, które zajmują się handlem gazem, a gaz przywożą z Niemiec. To gaz rosyjski, a to są firmy, które liczą na wolny rynek handlu gazem - podkreśliła red. Teresa Wójcik.

REKLAMA


Posłuchaj

T. Wójcik o Nord Stream 2 ("Gość PR24") 16:28
+
Dodaj do playlisty

 

Nie jest jasne, kiedy zostaną wznowione prace w celu ukończenia rurociągu na wodach duńskich. Jest zgoda Duńskiej Agencji Energii na rozpoczęcie pracy od piątku. Nie oznacza to jednak, że w piątek wznowione zostanie również układanie rur.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwoma nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w 94 proc, ale od grudnia 2019 roku nie prowadzono przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km: 120 km - na wodach duńskich i 30 km - na niemieckich.

Stany Zjednoczone od lat protestują przeciw jego budowie, ponieważ uważają, że ich europejscy partnerzy staną się zależni od rosyjskiego gazu. Z drugiej strony, krytycy zarzucają USA, że chcą przede wszystkim sprzedawać więcej swojego skroplonego gazu w Europie.

REKLAMA


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: red. Teresa Wójcik (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 16.01.2021

REKLAMA

Godzina: 19.14

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej