more_horiz

Zagadkowa śmierć ks. Franciszka Blachnickiego. Woyciechowski: mamy tu do czynienia z niewidzialnymi siłami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:28
- Gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. Zaskakujące jest to, że nie uczyniły tego organy ścigania, gdyż było to formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - mówił o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych. 
Piotr Woyciechowski
Piotr WoyciechowskiFoto: PR24

Rozmowa dotyczyła ks. Franciszka Blachnickiego, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w 1987 r. Nieoficjalne poszlaki wskazują jednak na śmierć wskutek otrucia, ponadto śledztwo IPN, które było prowadzone w latach 2001–2005, wykazało, że ks. Blachnicki był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem jego najbliższych współpracowników, małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków.

blachnicki 1200 forum.jpg
"Ślady metali ciężkich oraz nikotyna". Woyciechowski o wynikach poufnej ekshumacji ks. Blachnickiego

"Zamiana miejsc"

- Dowiedzieliśmy się, że gdy prokurator Ewa Koj w 2006 r. prowadziła śledztwo w tej sprawie, odbyła się poufna ekshumacja szczątków księdza przez władze kościelne. To o tyle zaskakujące, że nie uczyniły tego organy ścigania, a co było formalną rzeczą w dochodzeniu do prawdy - poinformował Piotr Woyciechowski.

- Prokurator nie zrobiła tego, co władze kościelne, które na potrzeby beatyfikacyjne w ramach pobranych próbek uzyskały wyniki, o których wiemy, że zawierały ślady metali ciężkich i nikotynę. Nie wiemy, w jakim stężeniu, ale mamy wypadkową do tego, że ks. Blachnicki mógł być podtruwany - zwrócił uwagę.

Czytaj także:

- Pytanie, czy nie dokonano tu zamiany miejsc? Kościół wypełnił tu funkcje organów państwa polskiego, a prokuratura IPN-owska wycofała się z tych działań. To niewytłumaczalne, dlaczego prokurator Ewa Koj nie przeprowadziła ekshumacji. Pojawia się kolejne pytanie, czy dowiedziała się, że takie wyniki uzyskano. Jeśli tak, być może mamy do czynienia z kryciem byłych funkcjonariuszy SB. To mój ciężki zarzut - podkreślił ekspert.

- Mamy do czynienia nie tylko z blamażem, ale z niewidzialnymi siłami, które cały czas przeszkadzają w dojściu do prawdy o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Jestem wewnętrznie przekonany, jeśli był zamach na jego życie, jest to ochrona osób, które żyją i ponoszą za to odpowiedzialność - podsumował. 

Posłuchaj
14:13 PR24_mp3 2021_02_16-10-43-53.mp3 Piotr Woyciechowski o okolicznościach śmierci ks. Franciszka Blachnickiego (Temat Dnia/Gość PR24)

 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Piotr Woyciechowski
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 10.46

pkr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem