more_horiz

"Nie tylko walka z bronią w ręku, spektrum postaw było szerokie". Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 21:25
- Mamy bardzo szerokie spektrum postaw wobec okupacji sowieckiej, od rzeczywiście walki zbrojnej, od żołnierzy leśnych, przez likwidację agentów, aż po działalność uświadamiającą, budzącą solidarność społeczną, prowadzoną bez dywersji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z Biura Edukacji Narodowej IPN na temat Żołnierzy Wyklętych.
Witold Pilecki w 1948 roku
Witold Pilecki w 1948 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że łatwo nam przychodzi widzieć Żołnierzy Wyklętych "w panterkach, w hełmach, w lesie z pistoletami maszynowymi przewieszonymi przez ramię". - Natomiast pamiętajmy, że Żołnierzem Wyklętym stojącym w pierwszym szeregu był również rotmistrz Witold Pilecki, który w czasie konspiracji właściwie broni w ręku nie trzymał - powiedział. - Mieszkał w mieście, miał gdzieś ukryty pistolet, ale go nie używał - dodał.

pap błaszczak 1200.jpg
Błaszczak o Żołnierzach Wyklętych: przywracamy godność pohańbionym, choć wiele jest jeszcze do zrobienia

Pytany o działalność Żołnierzy Wyklętych, stwierdził, że "to spektrum jest niesłychanie szerokie".

- Jedni się ukrywali w mieszkaniach, inni byli w lasach, gdzie przemieszczali się z miejsca na miejsce, albo mieli swoje kryjówki w ziemiankach - zaznaczył Panfil.

Posłuchaj
25:40 _PR24_AAC 2021_03_01-20-33-10.mp3 Prof. Panfil o Żołnierzach Wyklętych (Temat Dnia/Gość PR24)

"Mieli potężne zaplecze"

Podkreślił także, że Żołnierze Wyklęci "nie działali w próżni". Przypomniał, że "mieli potężne zaplecze". - Była cała otoczka społeczna. Były kobiety, które prały im bieliznę, które karmiły. Byli mężczyźni, którzy ich podwozili, udzielali im schronienia - zauwazył.

Czytaj także:

- Czasami, tak jak w przypadku ostatniego z Wyklętych, Lalusia, obliczamy, że w ukrywanie jednego żołnierza zaangażowanych było kilkaset osób - przypomniał Panfil. - To nie jest niewielka grupa bojowników, żołnierzy, konspiratorów. To jest olbrzymia rzesza ludzi działających na rzecz wolnej, niezawisłej Polski - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Tomasz Panfil (Biuro Edukacji Narodowej IPN)
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 20.33

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem