Wiceszef MEiN o "W pustyni i w puszczy": w postaciach Stasia i Nel, książka ta prezentuje wzorce dla młodego pokolenia

2021-03-06, 17:50

Wiceszef MEiN o "W pustyni i w puszczy": w postaciach Stasia i Nel, książka ta prezentuje wzorce dla młodego pokolenia
Tomasz Rzymkowski . Foto: PR24/AK

- "W pustyni i w puszczy" w żaden sposób nie gloryfikuje tego, co zarzuca poseł Gdula. Lewicę boli w tej powieści to, że przedstawia archetypiczny wzorzec mężczyzny w postaci Stasia, młodego mężczyzny, który chroni i opiekuje się młodszą i słabszą kobietą, czyli Nel, będącą uosobieniem kobiecości, kruchą, drobną, bardzo czułą i emocjonalną postacią - powiedział Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Maciej Gdula, poseł Lewicy, podzielił się w mediach i na Twitterze swoimi wątpliwościami dotyczącymi powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Książka jest na liście lektur obowiązkowych w szkole podstawowej dla klas 4-6.

Powiązany Artykuł

Maciej gdula 1200 forum.jpg
Poseł Lewicy zarzuca "W pustyni i w puszczy" rasizm. MEiN odpowiada

- Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura - powiedział poseł Lewicy.

Jak podkreślił, "to jest lektura przesycona rasizmem". - Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi, np. użycie słowa "Murzyn", ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych - dodał. 

Posłuchaj

Tomasz Rzymkowski o wypowiedziach posła Gduli ws. powieści "W pustyni i w puszczy" ("Temat dnia/Gość PR24") 22:35
+
Dodaj do playlisty

Tomasz Rzymkowski ocenił, że "W pustyni i w puszczy" w żaden sposób nie gloryfikuje tego, co zarzuca poseł Gdula, czyli brytyjskiego kolonializmu czy rasizmu.

- Stanisław Tarkowski bardzo serdecznie obnosi się wobec rdzennej ludności Afryki. Co boli pana Gdulę w powieści "W pustyni i w puszczy"? Boli przede wszystkim archetypiczny wzorzec mężczyzny w postaci wspomnianego Stasia, młodego mężczyzny, który chroni i opiekuje się młodszą i słabszą kobietą, czyli Nel, będącą też uosobieniem kobiecości, kruchą, drobną, bardzo czułą i emocjonalną postacią - podkreślił wiceminister.

Dodał, że w powieści, w postaciach Stasia i Nel, opisane są wzorce dla młodego pokolenia oraz to, jakie są role społeczne kobiety i mężczyzny. – To również boli Lewicę. Gdyby zastosować podejście genderowe, to Nel powinna biegać ze sztucerem i oswajać słonie, a także szukać leków dla chorego Stasia, który powinien być nieporadny i niezaradny - wskazał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 17.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej