"Brak politycznego profesjonalizmu". Politolog o stanowisku PO ws. Funduszu Odbudowy

- Jednym z możliwych scenariuszy będzie odpływ polityków do innych ugrupowań. Naturalnym portem wydaje się Polska 2050 Szymona Hołowni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Jacek Reginia-Zacharski. 

2021-04-29, 16:30

"Brak politycznego profesjonalizmu". Politolog o stanowisku PO ws. Funduszu Odbudowy
PO znów zmienia zdanie ws. reparacji? Politolog: w tej sprawie nie będzie już wiarygodna. Foto: Fotophoto / Shutterstock.com

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zatwierdził projekt ustawy dotyczącej ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych w budżecie Unii Europejskiej. Poparcie dla rządu ws. unijnych funduszy zadeklarowała Lewica. Negocjacje Lewicy z rządem skrytykowali politycy Koalicji Obywatelskiej. Lider PO Borys Budka ocenił, że Lewica "rzuca koło ratunkowe" Zjednoczonej Prawicy, która według niego rozpadłaby się po przegranym głosowaniu w Sejmie dotyczącym ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. 

Powiązany Artykuł

Jan Pietrzak 1200.jpg
"Partia uważająca się za najbardziej europejską nie chce przyjąć pieniędzy z UE". Jan Pietrzak o działaniach PO

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 PO wykazała się w tej sprawie brakiem politycznego profesjonalizmu. - Wpędziła się w sytuację, z której nie ma dobrego wyjścia. Jednym z możliwych scenariuszy będzie odpływ polityków do innych ugrupowań. Naturalnym portem wydaje się być Polska 2050 Szymona Hołowni - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Politolog dodał, że cześć polityków PO może mięć duży problem z wyjaśnieniem stanowiska wyborcom. - Tymczasem oferta Szymona Hołowni jest otwarta. Nie zdziwiłbym się, gdyby cześć polityków PO skorzystała z tej furtki - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Jacek Reginia-Zacharski gościem Antoniego Trzmiela (Temat dnia/Gość PR24) 24:12
+
Dodaj do playlisty

 

W grudniu 2020 roku przywódcy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. Polska może liczyć z Funduszu Odbudowy na ponad 23 miliardy euro w formie dotacji i ponad 34 miliardy w formie pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy. Każde państwo członkowskie musi przygotować i do końca kwietnia przedstawić Komisji Europejskiej plan wydatków.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 15.34

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej