"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u

2021-05-03, 17:00

"Komuniści tępili wszystkie święta świadczące o niepodległości". Jan Karandziej o 3 maja w PRL-u
Brutalnie pacyfikowane przez ZOMO obchody 3 maja w okresie stanu wojennego. Zdjęcie ilustracyjne. N/z niezależna manifestacja solidarnościowa na Starym Mieście, protestujący na placu Zamkowym. W głębi oddziały milicji.Foto: PAP/Teodor Walczak

- 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. A na 3 maja znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w okresie PRL Jan Karandziej.

Dzień 3 maja to powód nie tylko do świętowania 230. rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli pierwszej polskiej i europejskiej, a drugiej światowej konstytucji. To także okazja do wspomnienia tego, jak dzień ten był świętowany w minionych epokach. A nie zawsze można było cieszyć się Konstytucją 3 maja. W okresie PRL święto to było zlikwidowane, a świętujący go - zwalczani. W Polskim Radiu 24 mówił o tym działacz antykomunistyczny Jan Karandziej.

Powiązany Artykuł

1200x660-art-K3M--web.jpg
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zobacz serwis specjalny!

Obchody 3 maja w Gdańsku w 1980 oku

Gość PR24 przypomniał, że 3 maja obchodzimy nie tylko święto Konstytucji, ale także niezwykle ważna kościelna uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Jeśli chodzi o świętowanie w okresie PRL, Jan Karandziej stwierdził, że dla niego najbardziej pamiętne w Gdańsku były obchody 3 maja w roku 1980, tuż przed wydarzeniami Sierpnia 80.

- Jak zwykle propagowaliśmy to święto przez różnego rodzaju ulotki, by dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Zaczynało się wszystko od mszy w kościele mariackim. Zebrało się ok. 5 tys. ludzi. To było dużo, jak na tamte czasy, gdzie za udział w takiej manifestacji groziły dość wysokie kary - mówił Jan Karandziej.

- Komuniści tępili wszystkie święta, które świadczyły o niepodległości Polski i były patriotyczne. Tak samo jak 3 maja, także 11 listopada był zabroniony - dodał działacz Solidarności. - 1 maja obchodzono, ulice były ozdobione chorągiewkami. Więcej co prawda czerwonych było... a na 3 (maja) znikało natychmiast. 3 maja już nie było ani jednej, żadnej chorągiewki nigdzie, żeby czasami ktoś nie zauważył, że jest święto - mówił.

Czytaj również:

Powiązany Artykuł

1200_Duda_TT.png
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Jan Karandziej o świętowaniu 3 maja w czasach PRL ("Temat dnia / Gość PR24") 20:36
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Jan Karandziej (działacz opozycji w PRL)
Data emisji: 03.05.2021
Godzina emisji: 15.38

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej