X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Element osobistej gry Banasia". Jacek Karnowski o raporcie NIK

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 15:54
- Najpewniej prezes NIK Marian Banaś ma żal do obozu politycznego, który go nominował. Doszło do wzajemnych pretensji i ciosów, które oderwały się od źródła. Prezes NIK używa broni, którą ma i ten raport jest bronią. Szkodzi jednak państwu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Karnowski ("Sieci").
Audio
  • Jacek Karnowski o raporcie NIK (Temat dnia/Gość PR24)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podczas konferencji prasowej w siedzibie NIK, gdzie zaprezentowano ustalenia kontroli NIK dotyczące działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta RP
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś podczas konferencji prasowej w siedzibie NIK, gdzie zaprezentowano ustalenia kontroli NIK dotyczące działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów powszechnych na Prezydenta RPFoto: PAP/Paweł Supernak

Najwyższa Izba Kontroli orzekła, że organizacja ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym nie miała podstaw prawnych. Prezes NIK Marian Banaś wskazał, że wybory organizuje wyłącznie Państwowa Komisja Wyborcza.

najwyzsza izba kontroli 1200 free.jpg
Wybory korespondencyjne. NIK: organizacja bez podstaw prawnych

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 NIK w swoim raporcie sprowadziła problem wyborów prezydenckich do przetargu na spinacze w biurze. - Zabrakło odwołania do stanu wyższej konieczności, podkreślano procedury. Co mieli robić urzędnicy państwowi, czekać? Pewnie NIK opracowywałoby raport o fundamentalnym zaniedbaniu w związku z wyborami. To jest błąd perspektywy. Nie da się tak rozmawiać o tej sprawie. Były terminy konstytucyjne, pandemia, obstrukcja ze strony opozycji i samorządów. Trzeba widzieć całość. Błąd NIK polega na braku uwzględnienia całego kontekstu - powiedziała Jacek Karnowski. 

Publicysta podkreśli, że to, co proponuje NIK jest niebezpieczne. - To jest absurd, zdarzają się sytuacje szczególne i wartości wyższe niż zaplanowane szczegółowo procedury. Sprawnego państwa nie buduje się przesadnym rygoryzmem w sytuacji, która wymagała elastyczności. Polsce groziło, że zostanie bez prezydenta. Opozycja zaczęłaby krzyczeć, że mamy nielegalnego prezydenta. Każdy akt prawny byłby nieważny, rozpętałoby się piekło - tłumaczył Karnowski. 

Posłuchaj
10:12 PR24_mp3 2021_05_13-14-48-08.mp3 Jacek Karnowski o raporcie NIK (Temat dnia/Gość PR24)

 

Zauważył również, że w związku z raportem przebija element osobistej gry prezesa NIK Mariana Banasia. - Najpewniej ma żal do obozu politycznego, który go nominował. Doszło do wzajemnych pretensji i ciosów, które oderwały się od źródła. Prezes NIK używa broni, którą ma i ten raport jest bronią. Szkodzi jednak państwu. Rozlicza tych, którzy probowali coś zrobić w krytycznej sytuacji. Tym ludziom należy się szacunek, a państwo powinno zapewnić im ochronę. Oni ratowali demokrację, działania były usprawiedliwione 

NIK skontrolował Kancelarię Premiera, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Aktywów Państwowych, a także Pocztę Polską, która miała organizować wybory, i Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.


Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Adam Bujak (fotograf Jana Pawła II) 
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 14.48

Czytaj także

Radosław Fogiel: raport NIK jest niesprawiedliwy, kontrolerzy nie wzięli pod uwagę pandemii

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:50
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że tezy raportu Najwyższej Izby Kontroli są niesprawiedliwe. W ocenie Izby decyzje o przygotowaniach do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja 2020 roku były niezgodne z prawem.
rozwiń zwiń