more_horiz

Dr Aneta Afelt: jest spore prawdopodobieństwo ponownych wzrostów zakażeń. To echo trzeciej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 21:16
Są dwa scenariusze. Jeden jest negatywny i mówi o wzroście do nawet 14 tys. zakażeń dobowo, drugi jest optymistyczny - do 5 tys. zakażeń dobowo. Czyli będziemy mieć z dużym prawdopodobieństwem wzrost, pewne echo - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SARATSTOCK / Shutterstock.com

Minionej doby potwierdzono 1 679 nowych zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 191 zakażonych osób. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 4 tysiące 11 osób zakażonych koronawirusem, a liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 zmniejszyła się o 513. W sumie w szpitalach covidowych przebywa obecnie 9 tysięcy 200 takich pacjentów. W Polskim Radiu 24 o sytuacji epidemicznej w Polsce mówiła dr Aneta Afelt.

Gielerak 1200 twitter.jpg
Prof. Gielerak o walce z COVID-19: o sukcesie będziemy mogli mówić po zaszczepieniu ok. 30 mln Polaków

Spore prawdopodobieństwo "echa"

Dr Aneta Afelt stwierdziła, że dzienna liczba zakażeń budzi bardzo pozytywne emocje, bo wskazuje na to, że "zeszliśmy" z wczesnowiosennych rekordów. Wyraziła nadzieję, że uda się tę wartość ustabilizować, przypominając równocześnie, że uczniowie wracają stopniowo do szkół, co może wywołać ponowny wzrost liczby zakażeń.

- Jesteśmy w warunkach takich, które niestety mogą powodować, że za kilka tygodni, ok. 6-8 tygodni od powrotu uczniów do szkół na początku maja, może się okazać, że będziemy mieć podwyższone wartości zakażeń. To tzw. echo fali wiosennej. To prognozuje zespół mojego znakomitego kolegi dr. Franciszka Rakowskiego od nas z ICM-u. Te scenariusze są dwa. Jeden jest negatywny - nawet do 14 tys. zakażeń dobowo, drugi jest optymistyczny - do 5 tys. zakażeń dobowo. Czyli będziemy mieć z dużym prawdopodobieństwem wzrost, pewne echo - mówiła dr Aneta Afelt.

Ekspert podkreśliła, że jeśli wytrwamy, cierpliwie przestrzegając zaleceń epidemicznych oraz szczepiąc się przeciw COVID-19, to uda nam się z tą sytuacją poradzić. Zapytana o to, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia tego "echa" wiosennej fali zakażeń, stwierdziła, że trudno to oszacować, bo różna może być intensywność tego wzrostu w różnych regionach.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:08 PR24_mp3 2021_05_21-20-06-07_Afelt.mp3 Dr Aneta Afelt o pandemii COVID-19 ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Dr Aneta Afelt (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW)
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 20.06

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem