"Trzeba tłumaczyć najnowszą historię Polski". Tomasz Rzymkowski o zmianach w edukacji
- To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu młodych ludzi, którzy chcą tę wiedzę pozyskać a szkoła im tego nie zapewnia (…) wiedzę o najnowszej historii Polski, która na największe odzwierciedlenie w ich życiu, determinuje ich decyzje polityczne czy życiowe - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji komentując reformę nauczania historii w szkołach.
2021-05-22, 18:55
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że młodzież powinna wiedzieć, na jakich podwalinach budowana jest Polska, dlatego przygotowywana jest reforma programowa nauczania historii w szkołach. Zwiększenie liczby godzin historii zapowiedział w prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.
Powiązany Artykuł
"Polskie rodziny potrzebują poczucia bezpieczeństwa". Joanna Borowiak o Polskim Ładzie
Zdaniem Tomasz Rzymkowskiego te propozycje są "strzałem w dziesiątkę". - Wielu młodych ludzi, absolwentów szkół ponadpodstawowych, maturzystów mówi, że kończą lekcje historii na wybuchu II Wojny Światowej, czy wręcz do niej nie dochodzą. Na lekcjach nie mówi się o losach żołnierza polskiego czy latach okupacji, Holokauście, świecie pojałtańskim i tym, co działo się z Polską po II Wojnie Światowej - zauważył.
- Dla wielu młodych ludzi współczesna historia Polski jest czystą kartą, nic na temat nie wiedzą. Stąd nasz pomysł by taki przedmiot znalazł się w programach szkolnych, podręcznikach i siatce godzinowej - zaznaczył gość audycji.
Wiceminister dodał, że trzeba mówić o tym, jak wyglądała Polska Ludowa, że był rząd polski na uchodźstwie, co się działo w 1989 r. czy o ostatnich 30 latach, w tym wstąpieniu Polski do NATO czy UE. - Trzeba tłumaczyć najnowszą historię Polski, tak by młodzi ludzie wiedzieli, kto był bohaterem i walczył o byt państwa polskiego, jego suwerenność, a kto był zdrajcą i kolaborantem, to musi być wytłumaczone - podkreślał Tomasz Rzymkowski.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT
- Zmiany w programie Rodzina 500+. Maląg: damy rodzicom 12 tys. zł na dziecko
Program Polski Ład to rozwiązania Prawa i Sprawiedliwości, zaakceptowane przez koalicjantów, na czas pocovidowy. Program dotyczy 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Tomasz Rzymkowski
Data emisji: 22.05.2021
Godzina emisji: 17.35
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA