more_horiz

Polska Wielki Projekt w kulturze. Schabowska: jest zagrożenie, które sprowadza nas do kraju półkolonialnego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:45
- Jest zagrożenie zewnętrzne, które sprowadza się do pozycjonowania Polski jako kraju półperyferyjnego i postkolonialnego, który potrzebuje zachodu żeby się modernizować i potrzebuje jego kultury, żeby móc budować u siebie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
Barbara Schabowska
Barbara SchabowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

XXI wiek, bezpieczeństwo i kultura – to tematy 11. Kongresu Polska Wielki Projekt. Zamek Królewski w Warszawie, który po raz kolejny gości to wydarzenie, jest także jednym z głównych bohaterów tegorocznych spotkań. W tamach rozmów o kulturze, Barbara Schabowska powiedziała w Polskim Radiu 24 o głównych zagrożeniach z jakimi mamy dzisiaj do czynienia.

kuczmierowski free 663.jpg
Bezpieczeństwo i rezerwy strategiczne. Michał Kuczmierowski: jesteśmy dobrze przygotowani

"Zagrożenie zewnętrzne i wewnętrzne"

Barbara Schabowska nakreśliła dwa główne zagrożenia stojące przed Polską. - Jest zagrożenie zewnętrzne, które sprowadza się do pozycjonowania Polski jako kraju półperyferyjnego i postkolonialnego, który potrzebuje zachodu żeby się modernizować i potrzebuje jego kultury, żeby móc budować u siebie - powiedziała.

- Równie niebezpieczne jest też to, co dzieje się wewnątrz. Zagrożenie wewnętrzne sprowadza się do tego, że jesteśmy skłóceni. Nasza pierwsza zasada w Instytucie Adama Mickiewicza brzmi, że nie eksportujemy konfliktu - dodała.

Gość Polskiego Radia 24 oceniła, że skuteczną obroną przed takimi zagrożeniami jest edukacja. - Nasza ciągłość została przerwana i musimy ją odbudować. Ta praca 30-letnia, poza tym że wydaje jakieś owoce, musi się mocniej skupić w szkolnictwie na konkretnych poziomach. Widzimy, że hasło "nie eksportujemy konfliktu" nie jest takie oczywiste. Pokazuje to w sposób: patrzcie, Belgia nie promuje się przez Kongo - powiedziała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
09:19 PR24_mp3 2021_05_29-15-20-45.mp3 Barbara Schabowska o kulturze i zagrożeniach ("Gość PR24")

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Barbra Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 15:18

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem