more_horiz

Polacy w obliczu niebezpieczeństw. Prof. Łuczewski: rzadko zastanawiamy się czy możemy tworzyć reguły gry

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 18:06
- Jako Polska często odpowiadamy na to co już jest i rzadko jesteśmy podmiotowi. Rzadko zastanawiamy się też czy możemy tworzyć reguły gry. Warto patrzeć realistycznie na to kim jesteśmy. Nie jesteśmy mocarstwem, ale możemy sobie przypomnieć że jesteśmy dużym Europejskim krajem - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Łuczewski, socjolog z UKSW i współorganizator Kongresu Polska Wielki Projekt.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

XXI wiek, bezpieczeństwo i kultura – to tematy 11. Kongresu Polska Wielki Projekt. Zamek Królewski w Warszawie, który po raz kolejny gości to wydarzenie, jest także jednym z głównych bohaterów tegorocznych spotkań. O podejściu Polaków do wyzwań i problemów, zwłaszcza w czasie pandemii, mówił prof. Michał Łuczewski z UKSW, współorganizator Kongresu.

Barbara Schabowska Free 1200.jpg
Polska Wielki Projekt w kulturze. Schabowska: jest zagrożenie, które sprowadza nas do kraju półkolonialnego

"Niebezpieczeństwo czujemy poprzez strach"

Prof. Łuczewski powiedział, że w obliczu niebezpieczeństwa, właściwym doradcą jest kultura. - Podczas naszego panelu mówiliśmy o bezpieczeństwie kulturowym i myślę, że czujemy niebezpieczeństwo właśnie poprzez strach. Tam, gdzie nie ma bezpieczeństwa zaczynamy wpadać w duży niepokój. Kultura, czyli ten drugi człon naszego panelu, byłaby właściwym doradcą - powiedział.

- Byłaby to przestrzeń, gdzie możemy znaleźć spokój w niepokoju. Reagujemy strachem na to co już jest, a nie jesteśmy w stanie wydobyć naszych zasobów np. solidarności, historii czy nie możemy sobie przypomnieć, że kiedyś też cierpieliśmy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że jako Polacy rzadko patrzymy na Polskę jako ważny kraj. - Jako Polska często odpowiadamy na to co już jest i rzadko jesteśmy podmiotowi. Rzadko zastanawiamy się też czy możemy tworzyć reguły gry. Warto patrzeć realistycznie na to kim jesteśmy. Nie jesteśmy mocarstwem, ale możemy sobie przypomnieć że jesteśmy dużym Europejskim krajem - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
10:31 PR24_mp3 2021_05_29-17-48-12.mp3 prof. Michał Łuczewski o podejściu do niebezpieczeństw ("Gość PR24")

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Michał Łuczewski (socjolog, UKSW, współorganizator Kongresu)

Data emisji: 29.05.2021

Godzina emisji: 17:47

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem