Twórczość Ludwiki Ogorzelec. Maciej Mazurek: manifestacja wolności
- Jej sztuka operuje w przestrzeni ontologicznej, metafizycznej, odwołuje się do czegoś, co można określić mianem czystej sztuki, pozbawionej elementu ideologii i polityki - mówił w Polskim radiu 24 Maciej Mazurek, prezes Radia Poznań.
2021-05-29, 20:05
Ludwika Ogorzelec, rzeźbiarka, otrzymała Nagrodę im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na Kongresie "Polska Wielki Projekt".
Wyróżnienie to jest przyznawane wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Powiązany Artykuł
"Ważne, aby mieć odwagę sięgać po niemożliwe". Ludwika Ogorzelec o swojej twórczości
Maciej Mazurek zaznaczył, że w świecie polskiej sztuki Ludwika Ogorzelec jest znaną artystką. - Ma ugruntowana pozycję, jest doceniona przez cześć krytyki, ma też pozycję na świecie jako artystka wizualna, udało się jej na tym trudnym rynku sztuki przebić, być zauważony. To jest wielki sukces, ale też po trosze przypadek, ponieważ to artystka wybitna, która jednak idzie pod prąd - zauważył.
- Ludwika Ogorzelec czuje "differentia specifica" rzeźby, to że nie jest to miejsce, gdzie uprawia się politykę, ale tworzy rzeczy piękne, dzieła sztuki, które jeśli mają być na najwyższym poziomie, z polityką nie powinny mieć wiele wspólnego - dodał gość.
REKLAMA
Gość audycji odniósł się do kategorii uniwersalnych sztuki, które mają źródło w tradycji greckiej. - Tu opis sztuki zaangażowanej społecznej jest jasny, to cześć metabolizmu politycznego, natomiast wielka sztuka, a taką jest twórczość Ludwiki Ogorzelec, przezwycięża metabolizm ekonomiczny czy polityczny i jest manifestacja wolności, swobody czy lekkości, mówiąc o wartości estetycznej - podkreślał Maciej Mazurek.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Jej sztuka operuje w przestrzeni ontologicznej, metafizycznej, odwołuje się do czegoś, co można określić mianem czystej sztuki, pozbawionej elementu ideologii i polityki. Tak dzieje się pomimo tego, że sama Ogorzelec w latach 80. bardzo czynnie działała w Solidarności Walczącej, a na prośbę Kornela Morawieckiego wyjechała do Paryża, by pomagać polskiej opozycji w walce z komunizmem - przypominał.
Ludwika Ogorzelec od 1985 roku mieszka w Paryżu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. Realizowała prace w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu. W wielu państwach wielokrotnie. Wystawiała też w Polsce.
Obecnie wystawę prac rzeźbiarskich Ludwiki Ogorzelec można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W roku 2007 prezydent Lech Kaczyński przyznał artystce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - w uznaniu szczególnego znaczenia jej działalności konspiracyjnej w Solidarności Walczącej.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Maciej Mazurek
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 18.47
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA