"Nie były demokratyczne". Maciej Rosalak o wyborach do Sejmu z 4 czerwca 1989 roku
- Formalnie rzecz biorąc, całkowicie wolne wybory były tylko w przypadku Senatu, gdzie każdy mógł się ubiegać o każde ze stu miejsc. Wybory do Sejmu natomiast nie były demokratyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, dziennikarz "Do Rzeczy Historia".
2021-06-03, 19:44
4 czerwca 1989 roku, na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Powiązany Artykuł

Jan Olszewski - polityk z pięknym życiorysem
- Formalnie rzecz biorąc, całkowicie wolne wybory były tylko w przypadku Senatu, gdzie każdy mógł się ubiegać o każde ze stu miejsc. Wybory do Sejmu natomiast nie były demokratyczne. Tylko 161 miejsc zostało przyznanych Komitetowi Obywatelskiemu Solidarność. Resztę mieli zająć przede wszystkim przedstawiciele PZPR i ich koalicjanci - powiedział Maciej Rosalak.
Posłuchaj
- To był plebiscyt. Władza rządowa mogła ubiegać się o każde z miejsc, natomiast nie zdobyła absolutnie żadnego - dodał gość PR24.
REKLAMA
Jak zaznaczył, ówczesna opozycja w pewien sposób przestraszyła się zwycięstwa w tamtych wyborach. Obawiano się powrotu na ulice wojska oraz sił policyjnych.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Gość: Maciej Rosalak ("Do Rzeczy Historia")
Data emisji: 3.06.2021
Godzina emisji: 18.33
PR24/bartos
REKLAMA
Polecane
REKLAMA