more_horiz

"Gowin prowadzi samodzielną politykę". Dr Anusz o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 16:56
W połowie maja wydawało się, że ogłoszenie Polskiego Ładu świadczy o tym, że Zjednoczona Prawica wyszła z pewnego kryzysu wewnętrznego, w którym się znajdowała. (...) Pytanie, czy te propozycje, które mają być przedstawione, będą w pełni sygnowane przez wszystkich liderów ZP. Bo gdyby tak nie było, to znowu mielibyśmy do czynienia z taką pewną kakofonią medialną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita", rząd Mateusza Morawieckiego już w nadchodzącym tygodniu planuje przedstawić pakiet ustaw wchodzących w skład Polskiego Ładu. Według informacji gazety, w środę przedstawione zostanie 10 najpilniejszych projektów. Ma to być rozpoczęcie realizacji Polskiego Ładu. W Polskim Radiu 24 mówił o tym dr Andrzej Anusz.

Morawiecki.jpg
Premier: zachęcamy samorządy do współpracy przy inwestycjach w ramach Polskiego Ładu

Gość PR24 stwierdził, że jeśli chodzi o Polski Ład, po "początkowym mocnym uderzeniu" doszło do pewnego spowolnienia w tej sprawie. Przypomniał, że w połowie maja miała miejsce głośna prezentacja programu, ale później zaczęły pojawiać się wątpliwości wewnątrz obozu rządzącego, szczególnie po stronie wicepremiera Jarosława Gowina.

Czytaj również:

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy?

- W połowie maja wydawało się, że ogłoszenie Polskiego Ładu świadczy o tym, że Zjednoczona Prawica wyszła z pewnego kryzysu wewnętrznego, w którym się znajdowała. Właśnie wspólne pokazanie się na konferencji prasowej trzech liderów, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera Jarosława Gowina i ministra Zbigniewa Ziobry, to wydawało się świadczyć, że kryzys Zjednoczona Prawica ma za sobą. Ci liderzy podpisali ten dokument - mówił dr Andrzej Anusz.

Dodał, że następnie, już po tym wydarzeniu, okazało się, że dochodzi do pewnych napięć między Porozumieniem a pozostałymi podmiotami ZP. - Jarosław Gowin wydaje się prowadzić swoją samodzielną politykę, polegającą na tym, że sugeruje, że będą różne zmiany w tych propozycjach - stwierdził dr Andrzej Anusz.

- Ewidentnie mieliśmy do czynienia z takim 3-tygodniowym pewnym impasem. I teraz pytanie jest, jak to zostanie przedstawione, czy te propozycje, które mają w środę być przedstawione, one już w pełni będą sygnowane przez wszystkich liderów Zjednoczonej Prawicy. Bo gdyby tak nie było, to znowu mielibyśmy do czynienia z taką pewną kakofonią medialną - mówił politolog.

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:20 PR24_mp3 2021_06_06-15-33-12_Anusz.mp3 Dr Andrzej Anusz o Polskim Ładzie ("Temat dnia / Gość PR24")

O bieżącej sytuacji w polskiej polityce mówił w Polskim Radiu 24 także dr Karol Gac, redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl

Posłuchaj
22:26 PR24_mp3 2021_06_06-15-06-08_Gac.mp3 Dr Karol Gac o możliwym powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Goście: dr Karol Gac (DoRzeczy.pl), dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)
Data emisji: 06.06.2021
Godzina emisji: 15.06, 15.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także