"Podważanie rozwiązań Polskiego Ładu musi mieć konsekwencje". Prof. Paruch o Porozumieniu Jarosława Gowina
- Polski Ład w materii gospodarczej, finansowej i podatkowej jest bardzo spójny. Wyrwanie jednego z tych elementów np. kwoty wolnej od podatku wprowadzi rozgardiasz finansowy. Gospodarka i finanse publiczne muszą być spójne, ten pomysł jest całościowy i kompleksowy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog (UMCS).
2021-06-10, 09:35
Polski Ład firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamentami są: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł). W programie zaproponowano też m.in. zlikwidowanie odliczenia składki zdrowotnej od podatku.
Powiązany Artykuł
"Czekamy na rozwiązania ustawowe". Prof. Maciej Dzonek o założeniach Polskiego Ładu
Prof. Waldemar Paruch komentował stanowisko, jakie Porozumienie Jarosława Gowina zajmuje wobec rozwiązań zawartych w programie Polskiego Ładu. - Najbardziej kłopotliwe są wywiady, których udzielił Jarosław Gowin, średnio co kilka dni zaczyna podważać pryncypialne zasady, na których opiera się Zjednoczona Prawica. Wprowadza do obiegu, za pomocą niepełnych zdań, różne sugestie co do istniejących umów, zaprzecza zjawiskom czy faktom, natomiast brakuje tam argumentacji. Te wystąpienia i wywiady zaciemniają obraz sytuacji - ocenił.
- Najważniejsze kwestie wynikają z Polskiego Ładu, a otoczenie Jarosława Gowina informuje, że nie wie on, na co się zgodził i potrzebne będą zmiany, ponieważ nie akceptuje niektórych propozycji, które zostały na konferencji ogłoszone - dodał gość audycji.
Jak zaznaczył politolog, kontestowanie najważniejszych rozwiązań Polskiego Ładu nie jest sporem epizodycznym na poziomie sejmu IX kadencji i musi mieć konsekwencje polityczne. - Znaczną częścią wyborców PiS może mieć wątpliwości, czy Porozumienie Jarosława Gowina jest częścią Zjednoczonej Prawicy - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
Według założeń programu, wydatki na zdrowie już w 2023 r. mają osiągnąć poziom 6 proc. PKB. Nowe środki mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Stanisław Janecki
REKLAMA
Gość: Prof. Waldemar Paruch
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 7.50
PR24/ka
REKLAMA
Polecane
REKLAMA